• چهارشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 986-2986-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک دکترای فیزیولوژی ورزشی:

‏ رژیم‎های غذایی و ورزش تأثیرات سودمندی بر سطوح ‏‎ BDNFدارند

یک دکترای فیزیولوژی ورزشی گفت:‏ رژیم‎ های غذایی و ورزش تأثیرات سودمندی بر سطوح ‏ ‎ BDNF دارند.

وحید ولی‌پوری ده‌نو در گفت‌وگو با ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: یکی از راهکارهایی که سطوح عوامل تغذیۀ عصبی را افزایش می‌دهد، فعالیت بدنی و ورزش است.

وی با بیان اینکه مطالعات نشان داده‎اند که فعالیت‎های ورزشی حاد استقامتی و  مقاومتی می‎توانند به افزایش گذرای  BDNFمنجر شوند، ادامه داد: عامل نوروتروفیک مشتق از مغز ( BDNF ) یکی از عوامل نوروتروفیکی است که شکل پذیری عصبی از عملکردهای اصلی آن است.

ولی‌پوری ده نو اضافه کرد: از آنجا که BDNF در هایپوکمپ، کرتکس و مخچه فعال بوده توانایی بالایی برای بهبود یادگیری و حافظه برخوردار است.

این دکترای فیزیولوژی ورزشی یادآور شد: فعالیت‌های استقامتی مانند دویدن و دوچرخه‌سواری سبب افزایش معنادار  BDNF پلاسمایی می‎ شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر فعالیت بدنی و ورزش، تغذیه نیز می‎ تواند بر سطوح عوامل  تغذیۀ عصبی و فعالیت عصبی- شناختی تاثیرگذار باشد.

 ولی‌پوری ده نو ‏افزود: رژیم‎های غذایی مشخص تأثیرات سودمندی بر سطوح BDNFدارند. برای مثال رژیم غذایی مدیترانه‎ای با افزایش  BDNFارتباط دارد.

این مدرس دانشگاه لرستان تصریح کرد: محدودیت کالری نیز می‎ تواند سطوح BDNF و عملکرد مغزی را افزایش دهد.

 وی گفت: به علاوه رژیم‎های غذایی با چربی بالا با کاهش سطوح BDNFدر  ارتباط‎ هستند. بنابراین هر دوی فعالیت بدنی و تغذیه می‎توانند بر سطوح عوامل تغذیۀ عصبی به ویژه BDNFتأثیرگذار باشند.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: