• دوشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 983-4286-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

صنعتی بزرگ به نام پرورش کرم ابریشم

رئیس پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی بروجرد گفت: پرورش کرم ابریشم بیش از چهار هزار سال قدمت دارد.
 
دکتر علیرضا چگنی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: کرم ابریشم بیش از چهار هزار سال توسط مردم پرورش داده می‎شد و یک صنعت بزرگ است.
 
وی ادامه داد: در هر دوره پرورش کرم ابریشم، هر جعبه کامل نوغان حدودا ۳۰ کیلوگرم پیله تر تولید می‎کند که پس از به پیله رفتن نوغان‎ها و پایان دوره پرورش نوغان، پیله‎های کرم ابریشم طی مراحل خاصی جمع می‎شود.
 
چگنی بیان کرد: در پایان سن پنجم کرم‎ها که سن بلوغ آن‎ها محسوب می‎شود از اشتها افتاده و تغذیه نمی‎کنند، همچنین جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف درمی‎آیند.
 
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان خاطرنشان کرد: در این زمان با گذاشتن وسایل پیله تنی روی کرم‎ها شرایط تنیدن پیله فراهم می‎شود.

به گفته وی خرید تضمینی برای هر کیلو پیله تر ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان است.
 
چگنی ادامه داد: پیله، محصول خام برای تولید ابریشم است که دو تا سه روز بعد از تشکیل، کرم درون آن به شفیره تبدیل و تقریبا بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می‎شود.

رئیس پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی بروجرد گفت: در یک مزرعه پرورش کرم ابریشم پروانه‌های بالغ فقط به اندازه مورد نیاز اجازه دارند از پیله خارج شوند. باقیمانده کرم‎ها برای اینکه ابریشم بتواند ریسیده و به پارچه تبدیل شود به وسیله گرما در درون پیله کشته می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: