• یکشنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-2514-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار لرستان:

لزوم تعریف تیم‌های واکنش سریع/ اطفای حریق به سلفی گرفتن مسئولان محدود نشود

استاندار لرستان گفت: اطفای حریق به سلفی گرفتن مسئولان محدود نشود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، سید موسی خادمی در اولین جلسه اطفای حریق استان در سال‌جاری اظهار کرد:  منابع طبیعی لیستی با حوزه بحران از ماشین‌های آتش‌نشانی تهیه و پیگیری کنند که بیمه آنها در خارج از شهر پرداخت شود تا در هنگام وقوع آتش‌سوزی مشکلی برای اعزام آن‌ها نداشته باشیم.

وی ادامه داد: یکی از سرمایه‌های اصلی ما در استان‌های زاگرس‌نشین جنگل‎هاست که هم وظیفه ملی و هم وظیفه اصلی ما حفاظت از آن‌هاست.

خادمی اضافه کرد: اینکه عده‌ای فکر کنند حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی بر عهده دولت است، درست نیست بلکه باید حفاظت از این سرمایه‌های طبیعی به یک جریان مشارکتی تبدیل شود که همه در آن دخیل باشند؛ باید حفاظت از مراتع و جنگل به جریانی اجتماعی تبدیل شود و حساسیت‌های اجتماعی در این خصوص را افزایش دهیم چراکه همین اصل کار است و اگر نتوانیم بحث مشارکت مردم را وارد کنیم دچار مشکل می‌شویم.

خادمی تصریح کرد: بنابراین همه سازمان‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند اعم از ائمه جماعت، ورزش و جوانان، تبلیغات، آموزش‌وپرورش و صداوسیما باید تلاش کنند که مردم را روی موضوع حفاظت از منابع طبیعی حساس کنیم تا مردم پای‌کار آیند.

استاندار لرستان افزود: این استان وسیع است و نقاط صعب‌العبوری دارد؛ رابطه بین پوشش گیاهی خوب و صعب‌العبوری راه‎ها وجود دارد و از طرفی دولت نیروی محدود دارد و بنابراین هر کسی در منطقه خود باید حافظ منابع طبیعی باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا نقش دهیاری‌ها و شوراها بسیار مهم است. وظیفه قانونی دهیار است که از اموال عمومی حفاظت کند.

خادمی گفت: در کنار این موارد باید تیم‌های واکنش سریع را تعریف کنیم و در شهرستان‎ها متناسب با هر منطقه، تیم‌های واکنش سریع معین شود. این تیم‎ها باید در جریان باشند و به محض این که آتش‌سوزی رخ داد وارد کار شوند.

استاندار لرستان با انتقاد از اینکه گاهی اوقات در هنگام حریق عملکردمان به موقع نیست، تصریح کرد: کارهایی که انجام می‌شود سریع و مناسب باشد و اطفای حریق مثلا با گرفتن یک سلفی از مسئولین با عملیات اطفا حریق خاتمه پیدا نکند و اقدامات سازماندهی انجام شود.

وی افزود: از ظرفیت عشایر در بحث حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌ها استفاده شود تا هم این که آنان عامل آتش‌سوزی نشوند و همین‌که در هنگام حریق پای کار بیایند.

خادمی با تاکید بر اینکه با مسببان آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های استان برخورد قضایی جدی شود، گفت: بحث‌های طایفه‎ای نیز در بروز آتش‌سوزی در نظر  گرفته شود؛ در جاهایی که احساس می‌شود امکان آتش‌سوزی از طریق دعوای طایفه‌ای صورت می‌گیرد، فرمانداران و بخشداران با آنان صحبت کنند و  تذکر دهند که در جریان هستند در چنین نقطه‌ای اختلاف است و اگر آتش‌سوزی رخ دهد، متهمان اصلی شمایید.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: در رابطه با اعتبار برای اطفای حریق هم کمک می‌کنیم و سازمان برنامه‌وبودجه هم در حد سال گذشته به دستگاه‌های مرتبط  اعتبار پرداخت کند.

وی گفت: امیدواریم امسال مشکلی از طرف راه‌آهن برای بروز آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع نباشیم و منشاء بروز آتش نباشد.

خادمی افزود: منابع طبیعی فراوانی نقطه آتش‌سوزی در مناطق حساس را در بیاورد و ریشه‌یابی کند تا با استفاده از تجربه قبلی، از بروز آتش‌سوزی مجدد جلوگیری شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: