• دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 982-8686-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بالغ‌بر 900 هزار نفر در لرستان پايش فشارخون می‌شوند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي لرستان از آغاز طرح پايش فشارخون افراد بالاي 30 سال در هفدهم خردادماه آينده در تمامي مراكز بهداشتي ازجمله مراكز جامع و پایگاه‌های سلامت شهري و روستايي و همچنين خانه‌های بهداشت خبر داد .

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دكتر محمدعلی دريك گفت: اين طرح تا پانزدهم تيرماه ادامه دارد و در آن تمامي افراد بالاي 30 سال استان، مادران باردار و بيماران كليوي در هر سنی كه باشند مورد پايش و غربالگري فشارخون قرار خواهند گرفت .

وي با بيان این‌که اين گروه هدف جمعيتي بالغ‌بر 900 هزار نفر را در استان تشكيل می‌دهند، عنوان كرد: از مردم انتظار داريم با مشاركت همه‌جانبه‌ی خود در اين طرح از تاريخ عنوان شده به پيشگيري و كنترل اين بيماري مهلك در جامعه كمك كنند .

معاون بهداشت دانشگاه فشارخون را يكي از عوامل مهم زمینه‌ساز سکته‌های قلبي و مغزي به‌عنوان مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در كشور قلمداد و اظهار كرد: با اجراي اين طرح افراد در معرض خطر و يا پرخطر مشخص می‌شوند و می‌توان با اجراي برنامه‌های پيشگيرانه از ابتلاي اين افراد به بيماري فشارخون جلوگيري كرد .

دريك گفت: علاوه بر مراكز بهداشتي، مراكز درماني و همچنين ایستگاه‌های سيار كه به‌زودی مكان آن‌ها در هر شهر اعلام خواهد شد، نيز از تاريخ عنوان شده عمليات پايش فشارخون افراد را انجام می‌دهند .

وي ادامه داد: در هرکدام از اين مراكز و ایستگاه‌ها سه كارشناس حضور خواهند داشت كه شامل يك كارشناس مرد براي آقايان، يك كارشناس زن براي بانوان و يك كارشناس ثبت اطلاعات در سامانه سلامت وزارت بهداشت خواهند بود .

دريك عنوان كرد: مراجعه‌کنندگان می‌توانند با حضور در هرکدام از مراكزي كه عنوان شد نسبت به پايش و ثبت فشارخون خود اقدام كنند .

معاون بهداشت دانشگاه تصريح كرد: اطلاعات هر مراجعه‌کننده ازجمله كد ملي و شماره تلفن در سامانه ثبت می‌شود و پس از مشخص شدن نتیجه‌ی اندازه‌گیری فشارخون، اين نتيجه به‌صورت خودكار و از طريق پيامك در اختيار اين افراد قرار می‌گیرد .

وي افزود: اگر افراد در معرض و يا پرخطر باشند از طريق همين پيامك اطلاع داده شده و آموزش و راهنمایی‌های لازم براي پيشگيري و يا ادامه‌ی مراحل درمان ارائه خواهد شد، ضمن این‌که خود كارشناسان پايش كننده فشارخون نيز در صورت نياز اين اطلاعات را در اختيار افراد قرار می‌دهند .

این مسئول اظهار کرد: برخي افراد نيز كه به دليل سوابق قبلي، فشارخون خود را در منزل اندازه می‌گیرند می‌توانند اطلاعات مربوط به فشارخون خود را به‌صورت مستقيم وارد سامانه‌ی salamat.gov.ir كنند تا پيامك آموزشي ارسال شود .

این معاون دانشگاه علوم پزشكي لرستان تصريح كرد: هدف از اين طرح جمع‌آوری اطلاعات كامل فشارخون افراد جامعه و كنترل موارد در معرض و پرخطر است و براي تحقق آن نياز است تمامي مردم و دستگاه‌های اجرايي مشاركت گسترده داشته باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: