• سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 982-7486-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برنامه‌های کاهش خطر زمین‌لغزش تنظیم شود

یک عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان گفت: برنامه‌های کاهش خطر زمین لغزش تنظیم شود.

طاهر فرهادی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: در پی بارندگی‌های اخیر استان بر اثر اشباع شدن خاک، ضمن افزایش وزن توده‌های خاک، مقاومت آنها نیز کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: در مناطقی که خاک عمیق بود یا تناوبی از سنگ‌های سخت و سست وجود داشت، زمین‌لغزش رخ داد.

فرهادی‌نژاد با بیان اینکه این نوع زمین‌لغزش دارای سطح گسیختگی منحنی شکل بوده و حجم زیادی از خاک یا سنگ‌های سست را به سوی پایین دامنه به حرکت درمی‌آورد، افزود: سرعت حرکت از خیلی آرام تا سریع متغیر است.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان زمین لغزش ابتدای آزادراه خرم‌آباد-اندیمشک، روستای کرماوله بالا و رباط نمکی را از این نوع عنوان کرد و گفت:  دوری از مناطق لغزشی و انجام ندادن هرگونه فعالیت در آنها از اولین اقداماتی است که در این منطقه‌ها باید صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: نداشتن دانش و اطلاعات لازم برای شناسایی مناطق لغزشی و عدم توجه به پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی در بسیاری موارد باعث شده که هزینه‌های امدادرسانی و بازسازی بعد از رخداد زمین‌لغزش را متحمل شویم.

طاهری‌نژاد بیان کرد: درون‌نگری با اعمال پیشگیری و کنترل لغزش قبل از وقوع راهکاری است که می‌توان با آن از هدر رفتن سرمایه‌های هنگفت مادی برای عملیات ترمیم و بازسازی جلوگیری کرد.

این پژوهشگر بخش حفاظت خاک و آبخیزداری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار کرد: برای مدیریت خطر زمین‌لغزش که هدف آن کاهش زیان‌ها و خطرات ناشی از این پدیده  است باید برنامه‌های کاهش خطر تنظیم شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: