• چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 982-6586-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رهن بهتر است یا اجاره؟

یک کارشناس اقتصادی و مدرس دانشگاه در رشته مدیریت مالی می‌گوید: بسیاری از مالکان در سال‌های اخیر تمایل پیدا کرده‌اند که ملک خود را اجاره دهند.

مجید گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: بسیاری از مالکان در سال‌های اخیر تمایل پیدا کرده‌اند که ملک خود را اجاره دهند و کمتر مایل هستند که معامله به صورت رهن انجام دهند.

وی با بیان اینکه حال سوال ما این است که بازدهی رهن بیشتر است یا اجاره؟ تصریح کرد: تصور کنید رهن یک واحد آپارتمان ۸۰ میلیون تومان است. فرض می‌کنیم این ملک به صورت ۵۰ درصد رهن و ۵۰ درصد اجاره واگذار شود؛ یعنی ۴۰ میلیون رهن و ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره که کل اجاره دریافتی در سال ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار می‌شود.

گودرزی افزود: حال اگر مالک ۴۰ میلیون ودیعه را در یکی از بازارهای ارز، سکه و یا بورس سرمایه گذاری کرده باشد به ترتیب ۱۷۶، ۱۶۶ و ۱۱۴ درصد سود کرده است.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: با مبلغ سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیون تومان بازدهی او طی یکسال در بازار ارز به خصوص دلار، ۷۰ میلیون تومان در بازار سکه ۶۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و در بازار بورس ۴۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است.

وی تاکید کرد: پس بنابراین بازدهی رهن نسبت به اجاره از ۲۱۶ تا ۳۸۰ درصد بیشتر است.

گودرزی با انتقاد از قیمت رهن و کرایه افزود: دولت باید توجه بیشتری به بخش مسکن و رهن و کرایه داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: