• دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 982-5184-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرسایش خاک، مقوله فراموش شده سیل

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: فرسایش خاک مقوله‎ای که در سیل اخیر کمتر به آن توجه شده است.

دکتر مراد سپهوند در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: فرسایش خاک بسیار با ارزش مقوله‎ای است که در سیل اخیر کمتر به آن توجه شده است.

وی اضافه کرد: امسال طی روزهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ فروردین حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از حوضه کشکان به مساحت تقریبی ۹۵۰ هزار هکتار خارج و راهی استان خوزستان شده است.

سپهوند با بیان اینکه بر فرض حداقلی وجود ۲۰ درصد رسوب در این حجم آب، حدود ۳۵۰ میلیون تن رسوب حمل شده که البته فرسایش خاک در این حوضه بیشتر از این مقدار بوده است، ادامه داد: همه خاک فرسایش یافته به رسوب تبدیل نمی‎شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به اینکه این رقم بسیار نگران کننده است، افزود: مفهوم آن فرسایش 3.5 سانتی ‎ متر خاک با ارزش در کل حوضه است.

وی تصریح کرد: با فرض حداقلی دو درصد مواد آلی، حدود هفت میلیون تن مواد آلی بسیار با ارزش خاک هم از دست رفته است. اینجاست که نقش انجام عملیات موثر مکانیکی و بیولوژیکی حفاظت خاک هویدا می‎شود.

سپهوند بیان کرد: بخش مهم خاک رس، مواد آلی است که همراه جریان خروشان آب راهی مخزن سدهای پائینی دست می شود و از حیز انتفاع خارج می‎شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان خاطرنشان کرد: رسوبات و نهشته‎های ناشی از جریان هرز آب و سیل در مناطق مختلف استان خصوصا شهرستان‎های بروجرد، خرم‎آباد، کوهدشت و پلدختر مشاهده می‎شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: