• یکشنبه ۲۵ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 981-5686-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

یک دکتری زبان و ادبیات فارسی:

شاعران در نخستین سال‌های انقلاب با مظاهر دنیای مدرن به جدال برخاستند

یک دکتری زبان و ادبیات فارسی گفت: شاعران متأثر از گفتمان انقلابی در فضای هیجانی و پرالتهاب نخستین سال‌های انقلاب و جنگ با بسیاری از مظاهر دنیای مدرن به جدال برخاستند.
 
دکتر محمدرضا روزبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: شعر انقلاب اسلامی به اشعاری اطلاق می‌شود که متاثر از فضای نهضت اسلامی مردم ایران، انقلاب، جنگ و دیگر رخدادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این برهه از تاریخ کشور سروده شده است.
 
وی ادامه داد: این نوع شهر عمدتاً از بطن سه جریان شعری شاخص ظهور کرد.
 
روزبه افزود: رویکرد بنیادین انقلاب اسلامی به سنت‌های اسلامی-ایرانی و تقابل آن با مفاهیم و عناصر مادی و معنوی دنیای غرب در ساحت هنر، شعر و ادبیات انقلاب اسلامی نیز تجلی یافت.
 
این دکتری زبان و ادبیات فارسی خاطرنشان کرد: تقابل با مظاهر مدرنیستی و شبه‌مدرنیستی فرهنگ غرب، چه در حوزه مفاهیم فکری و فلطفی و چه در حیطه عناصر مادی و تکنولوژیک از برجسته‌ترین مولفه‌های فکری شاعران انقلبا به شمار می‌آید و با ظهور جریان شعر اعتراض در دل همین جریان شعری، در طی سال‌های واپسین جنگ ئ نیز پس از آن شدت هم یافته است.
 
وی افزود: بحث درباره این تقابل‌ها و بررسی آنها در آثار شاعران انقلاب اسلامی، افزود: نشان دادن منظومه فکری و معرفتی آنان، مبین آن است که شاعران متأثر از گفتمان انقلابی در فضای هیجانی و پرالتهاب نخستین سال‌های انقلاب و جنگ با بسیاری از مظاهر دنیای مدرن به جدال برخاستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: