• یکشنبه ۲۶ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9712-10186-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نرخ بالای تورم تأثیر منفی بر سرمایه‌گذاری دارد

یک دکترای اقتصاد گفت: نرخ بالای تورم تأثیر منفی بر سرمایه‌گذاری دارد.

دکتر مسعود سعادت‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: یکی از شیوه‌های مهم تأمین مالی در کشورهای درحال‌توسعه، سرمایه‌گذاری خارجی است که مکمل منابع داخلی سرمایه در این کشورها محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی می‌تواند ضامنی نظیر انتقال فناوری و تکنیک‌های تولید، ایجاد اشتغال، تقویت منابع مالی و تسهیل دسترسی به بازارهای جهانی را در پی داشته باشد.

سعادت‌مهر اضافه کرد: اولین تجربه غرب در ارتباط با تحریم ایران به دوران حکومت مصدق و سیاست او مبتنی بر ملی شدن صنعت نفت برمی‌گردد، به‌طوری‌که آمریکا و انگلیس درصدد برآمدند با استفاده از ابزار تحریم و فشار اقتصادی به ایران مکه تنها درآمدش منافع حاصل از فروش نفت بود، جریان ملی شدن صنعت نفت را در ایران مهار کنند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور لرستان افزود: زیرساخت‌های یک کشور در ایجاد محیط مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی اهمیت اساسی دارند. سرمایه‌گذاران خارجی، اقتصادهایی را ترجیح می‌دهند که دارای شبکه‌های توسعه‌یافته از جاده‌ها، فرودگاه‌ها و... باشند.

وی یادآور شد: یکی از عوامل مؤثر بر سرمایه‌گذاری خارجی در ایران موضوع تحریم ایران است.

سعادت‌مهر گفت: نرخ تورم، بی‌ثباتی نرخ ارز و تحریم‌های اقتصادی تأثیر منفی و زیرساخت‌ها تأثیر مثبت بر جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: