• شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-8186-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر کل دفتر امورفناوری سازمان تات خبر داد:

فعالیت ۱۹ مرکز رشد در بخش کشاورزی

مدیر کل دفتر امورفناوری سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی از فعالیت ۱۹ مرکز رشد در بخش کشاورزی خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر مجید ولدان در حاشیه مراسم افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی اظهار کرد: تحقیقات کشاورزی را از حیث نتیجه می‎توان به چهار بخش تقسیم کرد.

وی با بیان اینکه بخشی از تحقیقات بنیادی هستند که در مرزهای دانش حرکت میکند، افزود: خروجی آنها صرفاً مقاله است و ما به دنبال انجام این طور تحقیقاتی در کشور نیستیم، یا به عنوان یک دستگاه تحقیقاتی کاربردی باید مراقبت کنیم تا درصد این تحقیقات خیلی کم باشد.

ولدان بیان کرد: دسته دوم تحقیقات مقدماتی هستند که نتیجه آن‎ها در تحقیقات بعدی استفاده انجام می‌شود و سوم تحقیقاتی که مخاطب آنها مزرعه هستند و نتیجه آنها به بهره برداران کشاورزی و دامداران با روش‎های علمی که داریم منتقل می‎کنیم.

مدیر کل دفتر امورفناوری سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی گروه چهارم را تحقیقات فناوری بنیادین عنوان کرد و گفت: اینها بعد از خلق در دانشگاه‎ها، موسسات و مراکز تحقیقاتی باید فاز رشد و توسعه را طی کند.

وی ادامه داد: مرکز رشد در حقیقت پلی است که روی دره مرگ تکنولوژی زده می‎شود تا ریسک توسعه این فناوری‎ها به حداقل ممکن کاهش پیدا کند چراکه مرکز رشد نباشد فناور، نوآور و خالق فناوری با ریسک‎های بسیار بسیار متعددی مواجه بوده و امکان شکست آن زیاد است.

ولدان اظهار کرد: در بخش کشاورزی تا به حال ۱۹ مرکز رشد ایجاد کردیم که مرکز رشد کشاورزی لرستان یکی از آنهاست.

مدیر کل دفتر امورفناوری سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی بیان کرد: برنامه‌ریزی سازمان تحقیقات در همه استان‌های کشور این است که حداقل یک مرکز رشد کشاورزی ایجاد شود. چیزی که در این مراکز رشد در اختیار شرکت‎ها قرار می‎گیرد صرفاً دفتر کار نیست و این واحدها می‌توانند مشاوره علمی و فنی از مرکز تحقیقات بگیرند و از امکاناتی مانند آزمایشگاه‎ها استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: تکنولوژی، مرحله گذار خود را از موسسه تحقیقاتی و عرصه تولید طی کند. نتیجه مرکز رشد ارائه خدمات و محصولات نوین است و مشکل فناورها، تامین مالی و بازاریابی است که در این رابطه مشکل داریم چراکه قدرت رقابت ندارند و دولتمردان اگر می‌خواهند کمک کنند باید در این موضوع ورود کنند.

ولدان بیان کرد: به جای تسهیلات باید روی کالاهای مشابه خارجی تعرفه بگذارند تا ضمن بالا رفتن قیمت، تشویقی برای استفاده از کالای تولید داخل باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: