• یکشنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-7786-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مناسب‌ترین زیستگاه برای بلوط، دامنه بارشی 350 تا 750 میلی‌متر است

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: مناسب‌ترین زیستگاه برای بلوط دامنه بارشی 350 تا 750 میلی‌متر است.

دکتر مراد سپهوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: فرم غالب جنگل‌شناسی ناحیه زاگرس، شامل جنگل‌های شاخه‌زاد است که به عقیده کارشناسان، دلالت بر تخریب‌های ناشی از حضور طولانی‌مدت جوامع انسانی دارد.

وی اضافه کرد: متأسفانه حدود یک صد سال اخیر عواملی چون رشد جمعیت و نیاز جنگل‌نشینان به سوخت و تأمین علوفه دامی از یک سو و توسعه غیراصولی زمین‌های کشاورزی در حریم منابع طبیعی و به طور کلی بهره‌برداری غیراصولی از این جنگل‌ها از سوی دیگر باعث شد که چهره اکوسیستم این ناحیه به شکل نگران‌کننده‌ای دگرگون شود.

سپهوند بیان کرد: وخامت این اوضاع به حدی است که امروزه جز در نقاط معدودی از جنگل‌های زاگرس، دیگر نشانی از انبوهی سابق این جنگل‌ها دیده نمی‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: گونه‌های مختلف بلوط نسبت به تغییرات آب و هوایی حساس، ولی در مجموع  جنس بلوط از سازش اکولوژیک و میزان بردباری بسیار زیادی برخوردار هستند.

وی افزود: به نحوی که تغییرات درجه حرارت را در گستره 31- تا 45+ درجه سلسیوس و میزان بارندگی را از 250 تا 1000 میلی‌متر تحمل می‌کنند.

سپهوند ادامه داد: مناسب‌ترین زیستگاه بلوط مناطقی است که میزان بارندگی آن در دامنه 350 تا 750 میلی‌متر قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: