• یکشنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-7086-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک دکترای زبان و ادبیات فارسی:

مولوی حضور آدمی در اجتماع را از ضرورت‌های سلوک در طریق کمال می‌داند

یک دکترای زبان و ادبیات فارسی گفت: مولوی حضور آدمی در اجتماع را از ضرورت‌های سلوک در طریق کمال می‌داند.

دکتر قاسم صحرایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، درباره نگرش اجتماعی مولوی و یافتن راهبردهای وی در برقراری ارتباط انسانی مؤثر، ایجاد همدلی و جرأت‌مندی آدمی برای توفیق در زیست اجتماعی، اظهار کرد: برخلاف گروه اندکی از صوفیان که تفکر انزواطلبی را القاء می‌کنند، ابوسعید ابوالخیر و مولوی مشارکت و حضور آدمی در اجتماع و بهره‌برداری از فواید حضور در میان آحاد مردم را از ضرورت‌های سلوک در طریق کمال می‌دانند.

وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال مولانا در مناظره مرغ با صیاد درباره ترهب، ضمن بیان پیامدهای مثبت زندگی اجتماعی به نفی ترک دنیا و رهبانیت در دین مبین اسلام و سنت نبی اکرم (ص) می‌پردازد.

صحرایی اضافه کرد: مولوی در آثارش از چهار نوع ارتباط خدا، خود، جهان و همنوعان سخن می‌گوید.

این مدرس دانشگاه لرستان یادآور شد: منظور مولانا از این ارتباط سرگرم ساختن خویش به امور عبث نیست زیرا کار منفی یکی از پناهگاه‌های انسان فاقد آرامش روحی و از خود بیگانه است.

وی گفت: مولوی در میان ارتباط اجتماعی میان افراد بر آن است که اگر فرد حسودی به شما رشک بورزد و از شما اعراض کند، بلکه خداوند را سپاس گویید و حتی فدیه دهید که یار صادق دیگری برمی‌گزینید که همواره با شماست.

صحرائی افزود: در منظر مولانا ارتباط اجتماعی زمانی معقول و اثربخش است که آدمی راه کمال را بپیماید و به همین دلیل انسان قادر است با تمام جهان هستی از جماد و نبات و حیوان ارتباط برقرار سازد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: