• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-8914-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز یک ادبیات جدید است

رئیس اداره حفاظت فنی یگان حفاظت ستاد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز یک ادبیات جدید است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مهرداد اکبریان در جلسه‎ای در راستای هماهنگی اجرای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز شوراب که به عنوان پایلوت به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور معرفی شده است، اظهارکرد: طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز یک ادبیات جدید و یک مشق جدید در راستای همسو سازی فعالیت‌ها و همگام سازی توان مشارکت‎های مردمی و دستگاه‎های اثرگذار موجود در حوزه آبخیز است.

وی به هفت گام تبیین شده در حوزه پایلوت که بایستی برای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز اجرایی شوند پرداخت و خاطرنشان کرد: سند راهبردی در مرحله تصویب است که خوشبختانه شاخص‎های مدنظر در این سند، پیشتر توسط کارشناسان منابع طبیعی لرستان اجرایی شده است.

رضا نیکدخت معاون دفتر روابط عمومی و امور بین المللی سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز گفت: مدیریت جامع حوزه آبخیز در کل کشور در حال برگزاری است که هر استان یک حوزه پایلوت را انتخاب کرده و روی آن کار می‎کند.

وی بیان کرد: خوشبختانه سند راهبردی طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز تدوین شده و منتظر تصویب نهایی در ستاد سازمان جنگل‎هاست که به زودی بعد از تصویب نهایی، شاهد اجرای اقدامات پیش‎بینی شده خواهیم بود.

این عضو کمیته اجرایی مدیریت جامع حوزه آبخیز سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پایان با اشاره به اینکه در مدیریت جامع حوزه آبخیز به دنبال برنامه‎ریزی تعاملی و مشارکتی و همچنین اجرای مشارکتی همراه با مردم، مسئولین و دستگاه‎های مختلف هستیم خاطر نشان کرد: در حوزه شوراب، ظرفیت سازی و توانمندسازی خوبی انجام شده که لازم است دستگاه‎ها و مردم از اقدامات خوب منابع طبیعی آگاه شوند؛ لذا اطلاع رسانی در این امر،یک بُعد مهم و اثرگذر است.

همچنین نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان گفت: حوزه آبخیز شوراب با ۱۵۷۹۵هکتار مساحت، از جمله حوزه‎هایی است که ۲۵ درصد آن در شهرستان چگنی و مابقی آن در شهرستان خرم‎آباد واقع شده است.

وی به چالش‎ها و مشکلات اساسی در حوزه شوراب پرداخت و افزود: مشکلات معیشتی که در منطقه حکم ‎ فرما شده، باعث شده که اهالی بومی به دنبال مشاغلی رفته که زود بازده باشند و سریعا به درآمدزایی منتهی شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با ابیان اینکه به فرسایش خاک که ۲۵ تن در هکتار در این حوزه است، افزود: دام‌ مازاد در این حوزه، استفاده کشاورزان از زیر اشکوب جنگل، بیماری‎های جنگلی، آفات جنگلی و... از جمله چالش‎ها و مشکلاتی است که در این حوزه با آن‌ مواجه هستیم.

همچنین مجید لقمان پور معاون ترویج و مشارکت‎های مردمی سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار کرد: بدون شک، لرستان پیشروترین استان در حوزه ترویج است که این امر حاکی از حمایت‎های بی‎بدیل مدیرکل منابع طبیعی استان است.

وی خاطرنشان کرد: لرستان از معدود استان‌هایی است که حوزه آبخیز آن تسهیل‎گر دارد که این خود، یک امتیاز مثبت برای منابع طبیعی و استان لرستان است.

لقمان پور گریزی به بحث اعتبارات صندوق توسعه ملی و اطلاع رسانی آن به مدیران ارشد استانی زد و افزود: مدیریت جامع حوزه آبخیز یک اقدام چند سویه است که همه با هم در آن در ارتباط هستند.

این عضو کمیته اجرایی مدیریت جامع حوزه آبخیز سازمان جنگل‎ها گفت: علی‎رغم اینکه، هنوز سند راهبردی طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز آماده نشده، اما عملکرد منابع طبیعی لرستان در این بخش چشمگیر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: