• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-3886-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پژوهش‌های کاربردی نیاز اجباری دانشگاه‌ها باشد


معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان گفت: ارتباط بین دانشگاه‌ها با بخش اجرایی بیشتر شود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر محمد فیضیان در نشست مشترک معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و رؤسای پارک‌های علم و فناوری منطقه پنج کشور بیان کرد: دانشگاه‌های و پارک‌های علم و فناوری منطقه پنج کشور بایستی تبادل دیدگاه و همکاری‌های مشترک خود را برای انجام هر چه بیشتر پژوهش‌های کاربردی در جهت رفع چالش‌ها و معضلات منطقه پنج کشور بیشتر کنند.

وی افزود: استان‌های منطقه پنج کشور دردها و چالش‌های مشترکی مانند موضوعات محیط‌زیست، جنگل‌ها، منابع آب، ریزگردها و زوال بلوط دارند.

فیضیان ادامه داد: برای رفع اینگونه چالش‌ها بایستی پژوهش‌های کاربردی را تقویت و تلاش کنیم ارتباط بین دانشگاه‌ها با بخش اجرایی بیشتر شود.

وی تصریح کرد:خوشبختانه در سال‌های اخیر، اقدامات خوبی در دانشگاه لرستان برای تقویت پژوهش‌محوری کاربردی انجام شده است از جمله این‌که دفتر ارتباط با جامعه و کارآفرینی دانشگاه به سطح مدیریت ارتقاء یافته و توانسته‌ایم مراکزی همچون مرکز رشد واحدهای فناور و مرکز آپا را راه‌اندازی کنیم.

این معاون دانشگاه لرستان گفت: همچنین تجهیزات خوبی برای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه لرستان خریداری و نصب شده که همگی این کارها در جهت تقویت ارتباط بین دانشگاه با بخش‌های صنعت و کارآفرینی استان لرستان بوده است.

فیضیان، تصریح کرد: علم‌آموزی زمانی مفید است که منجر به حل چالش‌های جامعه بشود. تحقق این مهم نیز نیازمند تقویت ارتباط بین دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری با جامعه است و همچنین بایستی همفکری بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استان‌های یک منطقه، مثلاً استانهای زاگرس‌نشین را بیشتر کنیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان اظهار کرد: در بخش پایان‌نامه‌های دانشجویی نیز باید تلاش کنیم در جهت تحقیقات کاربردی متناسب با مشکلات و چالش‌های استانی تهیه شوند. پژوهش‌ها و تحقیقات، بایستی هم در راستای تحقق اهداف اسناد بالادستی دانشگاهی باشند و هم اینکه، بتوانند معضلات و چالش‌های منطقه‌ای و استانی را رفع کنند.

دکتر محمودرضا شاکرمی رئیس پارک علم و فناوری لرستان نیز در این نشست، گفت: در مراکز دانشگاهی بایستی مقاله‌محوری در راستای تلاش برای رفع چالش‌های منطقه‌ای و استانی باشد. استان‌های منطقه پنج کشور، دارای معضلات و چالش‌های مشترکی هستند که پژوهشگران و محققان دانشگاهی، بایستی با رویکرد رفع معضلات جامعه، پژوهش‌ها و تحقیقات خود را تهیه کنند.

وی ادامه داد: نیاز به پژوهش‌های کاربردی بایستی یک نیاز اجباری برای دانشگاه‌های ما باشد.

گفتنی است حاضران در جلسه، دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود را در راستای تقویت هرچه بیشتر پژوهش‌های کاربردی بیان کردند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: