• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-2886-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت علمی دانشگاه مطرح کرد:

شک و تردید، زمینه‌ساز ضعف در ایمان و یقین

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان شک و تردید را زمینه‌ساز ضعف در ایمان و یقین برشمرد و گفت: هر وقت که از ارزش‌ها کوتاه بیاییم خسارت خواهیم دید؛ چراکه کوتاه آمدن از ارزش‌ها موجب خسران است‌.

مهرداد ویسکرمی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه لرستان، در تفسیر نکات پایانی خطبه ۱۱۱ نهج‌البلاغه با مضمون «وَ کلُّ شَىْءمِنَ الدُّنْیا سَماعُهُ اَعْظَمُ مِنْ عِیانِهِ، وَ کلُّ شَىْءمِنَ الاْخِرَةِ عِیانُهُ اَعْظَمُ مِنْ سَماعِهِ.فَلْیکفِکمْ مِنَ الْعِیانِ السَّماعُ، وَ مِنَ الْغَیبِ الْخَبَرُ.... وَ خافُوا بَغْتَةَ الاَْجَلِ، فَاِنَّهُ لایرْجى مِنْ رَجْعَةِ الْعُمُرِ ما یرْجى مِنْ رَجْعَةِ الرِّزْقِ»، اظهار کرد: دنیا خانه رنج و فنا و عبرت است و دلبستگی به دنیا مایه بدبختی انسان است.

وی با ذکر این مطلب که اگر برخورد درستی با دنیا نداشته باشیم در دنیا غرق می‌شویم، تصریح کرد: باید آگاه باشیم که تمام خصوصیات دنیوی بر ما تأثیر می‌گذارد.

ویسکرمی با اشاره به این‌که حکم جهان با خواسته ما عوض نمی‌شود و بهتر آن است که ما دنیا را از زبان امیرالمؤمنین(ع) بشناسیم، افزود: دنیا انسان سالم را به بیماری مبتلا می‌کند چراکه دنیا نوشنده‌ای است که سیراب نمی‌شود و دار رنج و زحمت است.

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به این‌که از عبرت‌های دنیا این است که انسان مشرف بر آرزوهاست و به یک‌باره اجل بر آرزوها خاتمه می‌دهد، گفت: باید توجه داشته باشیم که شادی دنیا فریبنده است و باید از آرزوهای بزرگ حذر کنیم.

این مفسر قرآن‌ کریم با ذکر این مطلب که نه گذشته بر می‌گردد و نه می‌توان جلوی آینده را گرفت، بیان کرد: شاید همه انسان‌ها از اجل دور باشند اما اجل به همه ما نزدیک است به‌طوری‌که اجل بیخ گوش ماست چراکه ملک‌الموت به ما مشرف است.

وی با اشاره به این‌که از سختی آخرت همین بس که انبیا و امامان ما برای آخرت گریه می‌کردند، گفت: شنیدن آخرت و خبر احوالات آخرت را جدی بگیریم.

ویسکرمی با اشاره به این‌که حلال‌های خدا بیشتر از حرام‌های خداست به‌طوری‌که بین حیوانات فقط سگ و خوکی که در خشکی زندگی می‌کنند نجس است و مابقی حلال هستند، تصریح کرد: نان شبهه‌ناک آخرت را ویران می‌کند این در حالی‌است که وسعت حلال‌های خداوند بیشتر از حرام‌ها است.

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به این‌که در بهشت آن‌چه انسان بخواهد فراهم است پس نباید آخرت را به دنیا فروخت، اضافه کرد: لذت‌های کم دنیا را به نفع  وسیع آخرت رها کنیم.

این مفسر قرآن‌ کریم با ذکر این مطلب که امام حسین(ع) از ارزش‌ها کوتاه نیامد و نامش ماندگار شد، اظهار کرد: هر وقت از ارزش‌ها کوتاه بیاییم خسارت خواهیم دید.

وی با اشاره به این‌که نکند آن‌که تضمین شده است ما را به خود مشغول کند و از آن‌چه واجب است بر انسان باز بمانیم، ادامه داد: وقتی شک وارد یقین شد ایمان را ضعیف می‌کند لذا باید باور به آخرت داشته باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: