• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 979-2990-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جلوگیری از تخریب دیواره تالاب آبتاف

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر گفت: از تخریب دیواره تالاب آبتاف جلوگیری کردیم.

علی الشتری ‎ نژاد در گفت ‎ وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: تالاب ‎ ها از جمله اکوسیستم ‎ های حیاتی هستند که ۱۰ برابر جنگل و ۲۰۰ برابر زمین کشاورزی ارزش دارند.

وی با بیان اینکه این زیستگاه ‎ ها دارای ارزش ‎ های اقتصادی، زیستی، اکولوژیکی، گردشگری، آبی و... هستند، افزود: بر اثر بارش ‎ های اخیر، سطح آب تالاب ‎ های پلدختر افزایش داشته که ناشی از ورود آب ‎ های سطحی و زیرسطحی به این مواهب الهی بود.

الشتری ‎ نژاد بیان کرد: در تالاب ‎ های آبتاف تنگ فنی طی سالیان پربارش گذشته آب از تالاب آبتاف 1 به آبتاف ۲ و از طریق مسیری طبیعی سرریز می ‎ شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر گفت: طی دهه گذشته تغییراتی در بستر و ساحل آن ایجاد و بافت طبیعی خاک تغییر داده می ‎ شود. پس از آن بارش ‎ های آنچنانی در حوزه آبریز تالاب صورت نگرفته که سرریز داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در اثر بارش ‎ های اخیر سطح آب بالا آمده و به پایین دست و از همان مسیر طبیعی جریان می ‎ یابد که متاسفانه با توجه به تغییر بافت خاک آن، دیواره ساحلی شسته شده و تخریب می ‎ شود به طوری که دیواره بین دو تالاب به عرض حدود ۴۰ متر کاملا تخریب و کمتر از یک متر آن باقی ماند.

الشتری ‎ نژاد اظهار کرد: با توجه به اختلاف ارتفاع، هر لحظه امکان تخلیه آن وجود داشت و این امر حیات تالاب را با تهدید جدی مواجه می ‎ کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر گفت: بلافاصله با اطلاع از موضوع به محل عزیمت و مراتب به اطلاع مسئولین ذی ‎ ربط رسید که با مهم بودن این رخداد و علی ‎ رغم سیل اخیر و خسارت و خطرات و وجود ضرورت ‎ های مهم دیگری نیز در شهرستان، اقدام فوری مورد نیاز بود و هماهنگی ‎ های لازم صورت گرفت.

وی بیان کرد: با همکاری همه جانبه و تعامل بین بخشی مطلوب به صورت فوری با ماشین آلات سنگین حفره و خندق ایجاد شده پر و از تخلیه آب تالاب و از بین رفتن این اکوسیستم حساس که طی چندین هزار سال چرخه اکولوژیکی آن تشکیل شده، جلوگیری و تالاب مذکور حفظ شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: