• یکشنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-1886-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عامل آب ماندگی در سطح اراضی چیست؟

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: بارندگی‌‏های اخیر و تجمع آب پدیده‏ای مثبت است زیرا سفره‎های دشت را تغذیه می‎کند.

دکتر مراد سپهوند در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با اشاره به دلایل عدم نفوذ آب(آبیاری،بارندگی)در خاک اظهار کرد: نفوذ سطحی(infilteratiin) آهسته آب یکی از دلایل نفوذناپذیری آن است.

وی با بیان اینکه نفوذ سطحی یعنی نفوذ آب به داخل خاک، تصریح کرد: ‌ساختمان دار نبودن افق سطحی خاک و فشردگی آن باعث کاهش نفوذ سطحی شده و موجب آب ماندگی در سطح اراضی می‎شود.

سپهوند گفت: در اراضی دشت سیلاخور به دلیل کشت برنج ساختمان افق سطحی تخریب می‎شود. بنابراین سرعت نفوذ سطحی کاهش می یابد و اگر سرعت و میزان بارش زیاد باشد یا روان آب اطراف وارد اراضی شود به صورت pondingبروز می‎کند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: این پدیده به صورت موقت(کمتر از یک هفته)خسارت زیادی به گیاه وارد نمی‎کند ولی بیشتر از آن موجب صدمه شدید به گیاه می‎شود.

وی با اشاره به نفوذپذیری، تراوش پذیری یا نفوذ عمقی(permeability) کند و آهسته خاک نیز اظهار کرد: نفوذپدیری به سرعت حرکت آب در داخل خاک برمی‎گردد.

سپهوند ادامه داد: نفوذپذیری هم عمدتا به بافت و ساختمان خاک ارتباط دارد. هرچه بافت خاک سنگین تر باشد،نفوذپذیری آن کم تر و آهسته تر است.ساختمان افق های زیری خاک هم خیلی موثر است. اگر افق‎های زیری ساختمان خوبی داشته باشند، نفوذپذیری خاک بیشتر و در نتیجه امکان ponding هم کمتراست.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه در بیشتر اراضی لرستان نفوذپذیری خاک‎ها آهسته تا متوسط است، افزود: عمق کم خاک و وجود لایه‎های غیرقابل نفوذ در زیر خاک باعث کاهش نفوذپذیری و افزایش آب ماندگی می‎شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین سطح ایستابی بالا و نزدیک به سطح خاک موجب کاهش نفوذپذیری و افزایش تجمع آب در سطح اراضی می‎شود.

سپهوند بیان کرد: سرعت بارش و تداوم آن اجازه نفوذ تدریجی را نمی‎دهد و باعث تجمع آب در سطح اراضی می‎شود.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اضافه کرد: دشت سیلاخور تمامی شرایط را داشته که منجر به تجمع آب و سطح ایستابی بالا در مساحتی بالغ بر ۳۰ هزار هکتار شده بود ولی با خشکسالی‎های پی در پی حالا سطح ایستابی پایین رفته و خبری ازponding هم نیست.

وی بیان کرد: هم اکنون با توجه به بارندگی‌‏های اخیر و تجمع آب پدیده‏ای مثبت است زیرا سفره‎های دشت را تغذیه می‎کند و سطح آب در چاه‎ها بالا میاید. خسارت به محصولات در مقابل تغذیه منابع آب زیرزمینی چندان مهم نیست که البته بیمه باید همان را هم جبران کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: