• شنبه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-2684-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تمرکز بر روی سطح زیرکشت منطقه ناشی از درک نادرست از ظرفیت‌های زیست محیطی است

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: تمرکز صِرف بر روی سطح زیرکشت یک منطقه ناشی از درک نادرست از ظرفیت‌های زیست محیطی است. 
 
دکتر مراد سپهوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: امروزه توسعه پایدار کشاورزی بدون توجه نظام‌مند و سازمان‌یافته به سرمایه طبیعی مناطق مختلف کشور امری دور از انتظار است. 
 
وی اضافه کرد: به لحاظ اکولوژیکی، کشاورزی نوعی همزیستی میان انسان، گیاه و دیگر موجودات زنده است که در طول زمان بر روی خشکی‌های زمین به وجود آمده‌اند. 
 
سپهوند بیان کرد: لرستان که از نظر موقعیت جغرافیایی در قلب منطقه زاگرس مرکزی واقع شده، یک جغرافیای پهناور و سرشار از فرصت‌های گران ‎ بهای زیست محیطی است و حوزه‌های کشاورزی و منابع طبیعی تنها بخشی از این اکوسیستم یکپارچه و وسیع هستند. 
 
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: در مطالعات اکولوژیکی تعیین سطوح مختلف نظام زیستی یک منطقه جغرافیایی بدون درنظر گرفتن کنش‌های متقابل اجزای طبیعی آن دور از انتظار نیست. 
 
وی گفت: همچنین تمرکز صِرف بر روی سطح زیرکشت زراعی و باغی یک منطقه، بدون درنظر گرفتن نظام سلسله مراتبی و کنش‌های متقابل اجزای طبیعی این نظام تنها می‌تواند ناشی از درک نادرست و جامع از ظرفیت‌های زیست محیطی آن باشد. 
 
سپهوند تصریح کرد: امروزه برای شناخت طبقه‌بندی این نظام‌های طبیعی و شناسایی طیف زیستی و مناسبت اکولوژیکی حاکم بر هر منطقه جغرافیایی، بستر و زمینه مطالعات از محیط و جغرافیا و موجودات زنده تا بیوسفر را دربرمی‌گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: