• پنجشنبه ۲۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-4787-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

حلال و حرام خدا را تفسیر به رای نکنیم

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: هر جا حرامی با حلال مقایسه شود، عقل شیطانی است چراکه انسان حق ندارد حلال و حرام خدا را تفسیر به رای کند.
 
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مهرداد ویسکرمی در رابطه‌با نکات تفسیری فراز ابتدایی آیه ۲۸۲ سوره بقره به‌عنوان بلندترین آیه قرآن کریم با مضمون «كانَ الَّذِي عَلَيْهِ الْحَقُّ سَفِيهاً أَوْ ضَعِيفاً أَوْ لا يَسْتَطِيعُ أَنْ يُمِلَّ هُوَ فَلْيُمْلِلْ وَلِيُّهُ بِالْعَدْلِ وَ اسْتَشْهِدُوا شَهِيدَيْنِ مِنْ رِجالِكُمْ فَإِنْ لَمْ يَكُونا رَجُلَيْنِ فَرَجُلٌ وَ امْرَأَتانِ مِمَّنْ تَرْضَوْنَ مِنَ الشُّهَداءِ أَنْ تَضِلَّ إِحْداهُما فَتُذَكِّرَ إِحْداهُمَا الْأُخْرى‌ وَ لا يَأْبَ الشُّهَداءُ إِذا ما دُعُوا وَ لا تَسْئَمُوا أَنْ تَكْتُبُوهُ صَغِيراً أَوْ كَبِيراً إِلى‌ أَجَلِهِ ذلِكُمْ أَقْسَطُ عِنْدَ اللَّهِ وَ أَقْوَمُ لِلشَّهادَةِ» اظهارکرد: نشانه عقل شیطان‌زده این است که حرام را با حلال مقایسه می‌کند.

وی با ذکر این مطلب که از دید عقل شیطان‌زده عقد موقت مثل زنا است، تصریح کرد: حال آن‌که عقد موقت حکم خداست کمااینکه وقتی انسان فرق حلال و حرام را نمی‌فهمد عقل وارونه دارد.

ویسکرمی با اشاره به این‌که ترویج بی‌بندوباری موجب بی‌غیرتی می‌شود، اضافه کرد: هر جا حرامی با حلال مقایسه شود عقل شیطانی است چراکه انسان حق ندارد حلال و حرام خدا را تفسیر به رای کند.

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان این‌که شیطان به‌خاطر قیاس شیطان شد، ادامه داد: از دیدگاه شیطان آتش از گِل بالاتر بوده در صورتی‌که در هیچ جایی برتری آتش بیان نشده است.

وی با ذکر این مطلب که باید بدهی و دین را مکتوب کرد، افزود: هرگاه به کسی قرض داده می‌شود باید از آن فرد رسید گرفت و این امر یک قاعده قرآنی است.

ویسکرمی با اشاره به این‌که کسی‌که وصیت می‌کند و مدیون است تقوا داشته باشد و چیزی از بدهی خود کم نگوید، تصریح کرد: برای قرض دادن دو مرد یا یک مرد و دو زن را شاهد بگیرید این در حالی‌است که مزیت شاهد گرفتن در هنگام قرض دادن این است که این امر در نزد خدا به عدالت نزدیک‌تر است.

این مفسر قرآن‌کریم با اشاره به این‌که آیه ۲۸۲ سوره بقره بلندترین آیه قرآن‌کریم است، ادامه داد: در این آیه که به آيه «دين» مشهور است، آداب قرض دادن و ادای دین بیان شده و همچنین به بحث شهادت دادن زن و مرد نیز اشاره شده است.

وی تاکید کرد: گواهانی که به هنگام قرض دادن گرفته می‌شوند مورد اطمینان و رضایت‌بخش باشند، این گواهان کسانی باشند که در صورت نیاز در نزد قاضی گواهی دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: