• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-6314-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گزارش؛
زیروبم سند جامع خشکسالی/اختلاف‌نظرات مسئولان و مجری طرح

خشک‌سالی جدی‌ترین معضل فیزیکی برای کشاورزی در همهٔ جای دنیاست و متاسفانه این موضوع در لرستان به رغم داشتن منابع آبی بسیار، نمود پیدا کرده است به گونه‌ای که در برخی از شهرستان‌های استان (کوهدشت و رومشکان) با چالش مواجه هستیم .

به گزارش ایسنا‌، در بحث مقابله با این پدیده بنا بود مدیران ذیربط با همکاری مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی سندی جامع را تدوین کنند که براساس ادعاهای مدیرکل اسبق مدیریت بحران و چند تن از مدیران دستگاه های اجرایی استان این سند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هنوز پس از گذشت چهار سال وضعیت نامعلومی دارد .

معطلی چهارساله سند جامع خشکسالی لرستان

در این باره رضا آریایی فرماندار ویژه بروجرد با انتقاد از اینکه ۴ سال از زمان تهیه سند جامع خشک‌سالی لرستان گذشته و هنوز تنظیم نشده است، اظهار کرد: زمانی که مدیرکل بحران بودم با مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی لرستان قرارداد بستیم و قرار شد سند جامع خشکسالی استان را به منظور مقابله با این پدیده تهیه کنند .

وی با بیان اینکه متولی تهیه سند جامع خشک‌سالی جهاد کشاورزی است، بیان کرد: وظیفه ذاتی جهاد کشاورزی تهیه و تدوین این سند بوده که تاکنون آن را انجام نداده است، سؤال اینجاست فایده اینکه مدام از اساتید برای شرکت در همایش‌ها دعوت به لرستان می‌کنید چیست؟ درحالی‌که نمی‌دانیم برنامه ما برای مقابله چیست؟

این معاون استاندار لرستان یادآور شد: قرار بود سند جامع خشکسالی برای مقابله با این معضل استان به ما راهکار بدهد، الگوی کشت ما چه باشد، چاه‌های غیرمجاز را چه کنیم، اما متأسفانه هیچ اتفاقی نیفتاد .

آریایی با تأکید بر اینکه خشکسالی یک بحث جدی است، خاطرنشان کرد: امسال احتمال بروز بارش‌هایی در استان وجود دارد اما مقطعی بوده و استثنای سال‌های دوران خشکسالی است، این وضعیت ‌در استان بحرانی است .

پول پرداخت شده اما سند تحویل نشده است

وی خاطرنشان کرد: فقط مشکل این است که صداوسیما نمی‌تواند برود زیرزمین فیلم بگیرد و نشان بدهد که واقعاً زیر پای همه ما خالی‌شده است، امروز وضعیت کبودرآهنگ همدان را می‌بینید که چه گودال‌هایی به دلیل خشکسالی ایجاد شده است، این پدیده از غرب لرستان نیز خود را نشان خواهد داد و شروع‌ شده است .

آریایی تصریح کرد: قرار بود سند جامع خشکسالی استان به خاطر اینکه قابلیت اجرایی داشته باشد، در شورای عالی مدیریت بحران استان تصویب و سپس پس از امضای استاندار ابلاغ شود که تاکنون هیچ‌کدام از این موارد انجام نشده است .

معاون استاندار لرستان ادامه داد: هزینه این قرارداد ۹۰ میلیون تومان بوده که   این مقدار به‌طور کامل به مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان پرداخت شده است؛ در این راستا بارها جلساتی را گذاشتیم ولی هنوز ‌خروجی نداشته ‌و‌ این دو اتفاق نیفتاده است .

سند جامع خشکسالی نهایی و ابلاغ شده است

عبدالرضا بازدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در بحث تهیه سند جامع خشکسالی در پاسخ به ایسنا گفت: سند اتفاق نظر همه دستگاه‌ها بر یک موضوع خاص و یک اجماع نظر در حوزه‌های مختلف است، در واقع این سند نهایی شده است .

وی افزود: در سند جامع خشکسالی استان چالش‌ها و مشکلات هر حوزه بررسی شده است و اینکه هر دستگاه در حوزه کاری خود چه اقداماتی را می‌تواند انجام دهد، آماده شده، پس وظیفه دستگاه است که آن را پیگیری کند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: مرکز تحقیقات چالش‌ها را در جلسات و کارگروه‌های متعددی که با حضور دستگاه‌ها برگزار شده، بررسی کرده و سند نهایی و ابلاغ شده است .

وی بیان کرد: واقعیت امر این است که جایگاه مسائل پژوهشی و کارگروه‌های فنی در استان بسیار خالی است و به نظرم ورود به مسائل علمی به مسائل ‌مهم است، چون که دانشگاه و مراکز علمی مقداری به حاشیه رفته‌‌‌اند، در حالی که اینها می‌توانند به این وضعیت کمک کنند .

قطعا ارائه راهکارها و دستورالعمل‌های منطبق با شرایط اقلیمی استان می‌تواند کمک شایانی به عبور از وضعیت بحران‌زای کنونی کند، لذا ضرورت دارد مسئولین، کارشناسان و اساتید دانشگاهی مرتبط نسبت به تدوین سندی جامع اقدام کنند تا براساس اطلاعات و آمار دقیق بتواند استان را در حل مشکلاتی از این دست یاری‌ کنند .

تهیه سند خشکسالی در کشور و استان لازم وضروری است

دکتر علی حقی‌زاده، دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان در این‌باره با بیان اینکه ‌در بسیاری از نقاط جهان با پدیده خشکسالی روبرو هستیم و کشور ایران و استان لرستان از این قاعده مستثنی نیست، اظهار کرد: برنامه‌ریزي مدیریت مبارزه و سازگاری هوشمندانه با پدیده خشکسالی می‌تواند به صورت استانی، کشوری، منطقه‌اي و حتی در مقیاس جهانی انجام شود و در هر سطح مطالعاتی شامل مجموعه‌اي از طرح‌ها و راهکارهاي کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت باشد .

وی گفت: اولین گام شناخت کافی از پدیده خشکسالی و روش‌هاي مقابله با آن و امکانات لازم براي فرایند تصمیم‌گیري را فـراهم می‌آورد، از این رو تهیه سند خشکسالی در کشور و استان لازم و ضروری است .

این دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان با بیان اینکه تهیه سند چشم انداز خشکسالی بدون در نظر گرفتن دقیق پایش خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیکی استان بی‌معنی است، بیان کرد: این در حالیست که در مورد مقدماتی ترین مرحله شناخت خشکسالی که همان پایش خشکسالی است، هیچ راهکاری در نظر گرفته نشده است، لذا مخاطب چگونه می تواند از وضعیت خشکسالی منطقه مورد مطالعه آگاه شود؟ آیا اصلا منطقه مورد مطالعه با خشکسالی مواجه شده است یا نه؟

در سند مذکور پایش خشکسالی کشاورزی بیان نشده است

حقی زاده افزود: از آنجایی که مهمترین اثر خشکسالی بر منابع آب خواهد بود، به تبع آن کاهش منابع آب موجود موجب کاهش عملکرد محصولات زراعی خواهد شد، پس در اینجا این سوال پیش می‌آید که چرا پایش خشکسالی کشاورزی و خشکسالی خاص محصول بیان نشده است؟

این مدرس دانشگاه لرستان با بیان اینکه در شرایط خشکسالی انحراف از عملکرد پتانسیل تولید به وجود خواهد آمد ولی این موضوع در سند جامع دیده نشده است، اضافه کرد: در شرایط خشکسالی کاهش اثرات ناشی از این پدیده با کم کردن سطح زیرکشت یا آبیاری تکمیلی صورت می گیرد که به آن اشاره نشده و راه کار سند چشم‌انداز خشکسالی برای منطقه ای که بیشتر زراعت آن به صورت دیم بوده ارائه نشده است .

دانشگاه لرستان در نهایی کردن سند خشکسالی استان نقشی نداشته است

وی با بیان اینکه راهکار ارائه شده  سند در مهار آب‌های سطحی ساخت سد مخزنی بوده است، بیان کرد: این درحالیست که در تمامی مناطق امکان ساخت سد مخزنی وجود ندارد (احداث سد مخزنی مستلزم مطالعات هزینه بر و زمان ساخت طولانی و تصویب مراحل قانونی خود است)، وجود سد به دلیل تجمع آب در یک مکان باعث افزایش تبخیر و تعرق خواهد شد، ایده‌ای برای روش‌های کاهش تبخیر از مخازن نیز لحاظ نشده است .

این دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان با بیان اینکه همانطور که می‌دانیم پدیده سیل با خشکسالی عجین شده لذا در سند راهکارهای استفاده از سیل در مدیریت خشکسالی بیان نشده است، افزود: درهیچ جای سند اشاره‌ای به راهکارهای صرفه‌جویی برای جلوگیری از اتلاف آب در بخش شرب و غیرشرب شهری و صنعتی نشده  و لیکن نشان از عدم جامعیت آن است .

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه در این سند به شاخص‌های ارزیابی شامل زمانی، کیفی و هزینه‌ای اشاره نشده و در آن اهدافی واقعی متصور نشده‌اند و به نگارش شتابزده همت گزیده‌اند، اظهار کرد: جایگاه دانشگاه در کمیته پایش خشکسالی کشاورزی و کمیته اقتصادی دیده نشده است . نقدی که وجود دارد این است که سند توسط مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی لرستان نوشته و تدوین شده و این درحالیست که دانشگاه لرستان در نهایی کردن آن نقشی نداشته است .

حقی‌زاده تاکید کرد: همچنین با توجه به محبوبیت و مقبولیت ارکان انقلابی به جایگاه بسیج و سپاه و حتی سمن ها در هیچ جای سند اشاره نشده است .

در تهیه این سند باید بصورت جامع دیدگاه‌های همه جوامع محلی و دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، دستگاه‌های اجرایی و... باید دیده شود؛ زمـان دقیق براي انجام مطالعات و تدوین برنامه‌ها وسند جامع قبل از بروز خشکسالی‌هاي گسترده اسـت، بدون شناخت دقیق از پدیده خشکسالی و ابعاد واقعی آن بـه اتلاف سرمایه و عدم بهره‌وري صحیح از امکانات و توانایی‌هاي کشور منجر خواهد شد.


بخش هواشناسی سند جامع خشکسالی استان را به هیچ وجه تایید نمی‌کنم

در این باره ناصر هاشمی مدیرکل هواشناسی لرستان اظهار کرد: این سند خشکسالی به نظرم کار مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی لرستان نبود بلکه باید آن را مرکز ملی خشکسالی کشور با کمک جهاد کشاورزی لرستان انجام می‌داد .

وی ادامه داد: طی دو سال گذشته هیچگاه در این سند اظهار نظر نداشتیم و آن را تایید و رد نمی‌کنیم .

مدیرکل هواشناسی لرستان بیان کرد: در هر جلسه‌ای که دعوت گرفتند رفتیم و این دال بر تایید سند نیست، به هرجهت کسانی که زحمت کشیدند باید حق‌الزحمه‌ای بگیرند که بر اساس ادعای مهندس آریایی این رقم به آنان پرداخت شده است .

هاشمی تصریح کرد: در چند سال گذشته از دیدگاه هواشناسی سند مورد تایید ما نیست چون باید قسمت مربوط به ما را خود انجام می‌دادیم و این بخش را به هیچ وجه تایید نمی‌کنیم .

سند خشکسالی را تاکنون دریافت نکردم

در این باره دکتر رضا میرزایی مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در این باره اظهار کرد: مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان قرار بود سند خشکسالی را برای بررسی بخش آب آن برای ما ارسال کنند که متاسفانه تاکنون آن را دریافت نکردیم .

وی بیان کرد: با صحبت‌های مهندس آریایی معاون استاندار و فرمانده ویژه بروجرد در این راستا موافقم .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان افزود: یکی دو جلسه توسط مرکز تحقیقات کشاورزی استان برگزار شد و بناشد بعد از رفع نواقص سند با امضای آقای استاندار به ادارات مربوط ارسال کنند که تاکنون برای آب منطقه‌ای ارسال نشده است .

به هر حال با توجه به شرایط استان، تدوین سند جامع خشکسالی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و مطالبه ای عمومی است و چنانچه کسانی در این راستا قصوری مرتکب شدند نسبت به رفع آن اقدام کنند و براساس اطلاعات و آمار واقعی به مقابله با پدیده خشکسالی در استان قدم بردارند .

 
گزارش از آزیتا یوسفیان، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: