• پنجشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-4614-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

۵۰۰ هزار هکتار اراضی ملی در لیست اراضی غیردولتی قرار گرفته‌اند

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تصرفات غیرقانونی و غیرمجاز را در عرصه‌های ملی نمی‌بخشیم.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مسعود منصور در کارگاه آموزشی رفع تداخلات ماده ۵۴ بیان کرد: در اجرای مقررات به‌صراحت مشخص‌شده اگرعرصه‌ا‌ی ملی است یا نه  به‌موازات آن ممکن است برخی از نقص‌ها وارد طرح دیگری شود، به‌عبارت‌دیگر یک عرصه واحد با یک قانون.

وی تصریح کرد: قانونگذار در ماده ۵۴ رفع تداخلات این اجازه را صادر کرده که کمیسیونی در هر استان با ترکیبی بین سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، اداره ثبت و اداره اقتصاد دارایی آن استان  این تداخلات را تعیین و تکلیف کنند.

وی اضافه کرد: ما با حضور در استان‌ها این شیوه‌نامه را تشریح می‌کنیم و سؤالات مبهم را رفع ابهام خواهیم کرد تا این اراضی که محل اختلاف است تعیین تکلیف شوند.

این مسئول تصریح کرد: از اردیبهشت۹۷ این قانون تصویب‌شده و چند ماه بعدازآن  آیین‌نامه تصویب شده و اکنون در مرحله اجرا است.

منصور افزود: تاکنون قریب ۵۰۰ هزار هکتار از عرصه‌هایی که قبلاً تشخیص داده شده بود که اراضی ملی هستند با اجرای رفع تداخل و واجد تعریف غیرملی شناخته‌شده‌اند و درواقع در لیست اراضی غیردولتی قرار گرفته‌اند.

 این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تصرفات غیرقانونی و غیرمجاز را نمی‌بخشیم و آن چیزی را که حق کشاورز باشد و به ‌اشتباه ملی تلقی شده را  با اجرای این قانون حل‌وفصل خواهیم کرد که همین کارگاه‌ها برای آموزش مدیران گذاشته شده  تا حق را به حق‌دار بدهند.

منصور بیان کرد: ما باید کاری بکنیم که تولید و اشتغال و حفظ منابع طبیعی که خیلی مهم است اجرا شود  بالأخص در استان لرستان که مثل چند استان دیگر سابقه کاشت در جنگل‌ها را دارند.

وی افزود: برای حل مشکل یک دستورالعمل باید نوشته شود که مردم بتوانند به فعالیت تولیدی خود و به حفظ جنگل‌ها و ملی بودن عرصه ادامه بدهند.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها  مراتع و آبخیزداری کشور در پایان  بیان کرد: اگر قانون و شیوه‌نامه به‌درستی اجرا شود مشکل آن‌هایی که واقعاً کشاورز و واقعاً تولیدکننده هستند حل خواهد شد.

شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در این جلسه گزارشی از برگزاری کارگروه رفع تداخلات ماده ۵۴  و کارهای صورت گرفته‌ شده ارائه و خواستار تسریع در حل مشکلات کشاورزان شد.

وی اظهار کرد: از مدیران شهرستانی و ستادی خواهانم هرچه سریع‌تر به امور کشاورزان سرعت عمل بخشند.

عبدالرضابازدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز گفت: با توجه به اهمیت موضوع رفع تداخلات و  تاکید وزیر جهاد کشاورزی خواستار رسیدگی به پرونده‌های رفع تداخلات در استان و شهرستان‌ها هستم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: