• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-990-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
چشمِ کهن صنعت دورود به چهارمین کلنگ است

سال 1338 آغاز فعالیت کارخانه سیمان دورود بود و این واحد به ‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین صنایع استان لرستان در ابتدا، روزانه 400 تن تولید داشت .

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، در سال 59 تولید روزانه این کارخانه با فعال شدن سه فاز آن به 3000 تن افزایش یافت تا زمینه کار و اشتغال برای بیش از 800 نفر فراهم شود.

در گذشته صنعت سیمان را به نام کارخانه سیمان دورود می‌شناختند اما هم اکنون به دلیل فرسودگی و متأثر شدن از ناامنی بازار منطقه‌ای دچار مشکل شده است . برای خروج از این وضعیت مسئولان راه ‎ اندازی فاز چهارم را علاج کار عنوان کردند که اجرای آن فراز و فرودهایی داشته و بارها کلنگ ‎ هایی بی ‎ ثمر در این وادی زده شده است. چشم این صنعت کهنه به دستانی است که بارها بر پیکرش کلنگ نواختند و امیدوار که این کلنگ، کلنگ آخر باشد...

فاز چهار سیمان دورود یک مطالبه عمومی است

صیدعلی کورانی‌فر، فرماندار دورود در این باره گفت: این شهرستان دارای ظرفیت‌های متنوع و مستعدی است که بسیار بکر هستند.

وی اضافه کرد: دورود منطقه‌ای صنعتی، تولیدی، گردشگری و خدماتی است که سیمان دورود آن در زمان قبل از انقلاب تشکیل شد.

کورانی‌فر ادامه داد: فاز چهار سیمان دورود یک مطالبه عمومی است که طولانی و زمان ‎ بر شده و باید پیگیری کرد تا هر چه سریع‌تر عملیات اجرایی آن شروع شود.

فرماندار دورود بر لزوم تشکیل خوشه صنعتی دورود تأکید کرد.

بسترسازی برای استقرار واحدهای صنعتی، ایجاد شهرک‌های صنعتی و انجام فعالیت‌های توسعه‌ای در جهت رقابت‌پذیر شدن واحدهای صنعتی تاثیر بسزایی دارند.

قیمت تمام شده بالا، صادرات محصولات را منتفی کرده است

محمدرضا صفی‌خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در این باره گفت: شرکت سیمان دورود در زمینه انواع سیمان تیپ دو و پنج، پوزولانی و چاه نفت فعالیت می‌کند.

وی ظرفیت این واحد را 1.1 میلیون تن اسمی عنوان کرد و افزود: هم اکنون با ظرفیت 890 هزار تن در سال کار می‌کند.

صفی‌خانی اضافه کرد: این واحد یکی از قدیمی‌ترین واحدهای کشور و زیرمجموعه‌ شرکت فارس خوزستان بوده و دارای سه خط تولید که خط یک آن از مدار تولید طی سال‌های اخیر به دلیل فرسودگی خارج شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی این واحد اشتغال چهار برابری در مقایسه با شرکت‌های رقیب بوده که سبب افزایش قیمت تمام شده محصولات است.

وی اظهار کرد: قیمت تمام شده بالا و هزینه حمل تا خطوط مرزی امکان صادرات محصولات این شرکت را منتفی کرده است.

صفی‌خانی مشکل فعلی واحد را کمبود نقدینگی 300 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: همچنین میزان سرمایه‌گذاری ثابت طرح 242 میلیارد و 72 میلیون ریال و سرمایه در گردش 290 میلیارد ریال است.

رقابت‌پذیری مقوله مهمی در صادرات است که لازمه آن کاهش قیمت تمام‌شده کالا و همچنین بالا بردن کیفیت محصول بوده که با توجه به فرسوده بودن تجهیزات و ماشین‌آلات این مقوله یک‌ مقدار با مشکل مواجه بوده و باید به فکر تجهیز ماشین‌آلات صنایع باشیم .

پیمانکار کلنگی که سال 93 زده شد را اجرایی کند

مجید کیان‌پور، نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی نیز بیان کرد: بیش از 230 جلسه برای پیگیری سیمان دورود داشته‌ایم و نهایتاً قرار بر این شد که بانک رفاه سرپرستی کنسرسیوم را پذیرفته و بانک ‎ های توسعه تعاون و صنعت و معدن منابع ارزی و ریالی را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه این کار تا اجرایی شدن طرح ادامه دارد، گفت: درصدد هستیم که آورده مالک را نیز در قالب تسهیلات پرداخت کنیم.

کیان‌پور ادامه داد: امیدواریم کار را تا مرحله شروع عملیات اجرایی ادامه دهیم و با شرایطی که پیش می‌رویم وضعیت امیدبخشی داریم و به زودی در بحث احداث، کار شروع می‌شود.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این طرح سه بار کلنگ‌زنی شد اما اجرایی نشده و امیدواریم پیمانکار کلنگی که سال 93 زده شد را اجرایی کند.

تاکنون دلایل زیادی برای تمام نشدن پروژه‌ها یا اتمام آنها با تأخیر شنیده‌اید. دلایلی مثل مشکلات تأمین مالی پروژه، بروز مشکل نقدینگی در پروژه، مشکل طراحی و تأخیر در فاز تولید مدارک مهندسی، مسائل تأمین و تدارکات و تأخیر در خریدهای پروژه، طراحی اولیه ناقص و یا جانمایی اشتباه پروژه، مطالعلات فاز صفر ناقص و یا اشتباه و صدها دلیل دیگر که باعث می‌شود پروژه‌ها با تأخیر به اتمام برسند یا در برخی موارد هرگز تمام نشوند !

سیمان دورود نباید به اینجا می‌رسید

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: در نبود بخش خصوصی در کشور و ریسک‌پذیر بودن برخی نهادها شاید لطماتی بخوریم.

وی اضافه کرد: اگر مالک واحدهای صنعتی بخش خصوصی باشد امکان ندارد یک شب یا روز واحد بخوابد و فعالیت نداشته باشد.

شریعتمداری بیان کرد: در کارهایی که به بخش خصوصی واگذار می ‎ شود، این بخش پای کار است و بانک را تا به جایی برسد رها نمی‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سیمان دورود نباید به اینجا می‌رسید و اگر بخش خصوصی متولی آن بود احتمال داشت خط تولید آن نو شده و خیلی اتفاقات خوب بیفتد کمااینکه واحدهای جدید سیمان که راه‌اندازی شدند فعال هستند و بعد از تغییر نرخ با ظرفیت خود کار می‌کنند.

وی با بیان اینکه گیر این واحد در مدیریت آن است، افزود: تشکیل کنسرسیوم و عرضه آن در بورس می‌تواند به این واحد کمک کند.

همه ساله بر تعداد پروژه‌های نیمه تمام دولت افزوده شده و اینجاست که سخن از واگذاری طرح ‎ ها به بخش خصوصی مطرح می ‎ شود. بهره برداری از این پروژه ‎ ها با توجه به طولانی شدن زمان اجرا و عدم تخصیص اعتبارات عمرانی به یکی از چالش ‎ های کشور تبدیل شده است و بخش خصوصی می ‎ تواند به عنوان تسهیل ‎ گر این روند را متعهدانه انجام دهد اما اینجا سوالی که مطرح می ‎ شود این است که آیا بخش خصوصی برای اجرای طرح ‎ های حاکمیتی قابل اعتماد است؟ دولت نمی‌تواند از طریق یک فرآیند غیر شفاف طرح ‎ های عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کند که حداقل از آزمون خصوصی‌سازی چند سال اخیر سربلند بیرون نیامده باشد .

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: