• چهارشنبه ۲۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 976-6485-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

امام جمعه موقت خرم‌آباد:
دهه محرم تمرین عشق و محبت است

امام جمعه موقت خرم‌آباد گفت: دهه محرم تمرین عشق و محبت است و نباید از آن غافل شویم.

حجت‌الاسلام قاسم متقی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه  یکی از اسامی امام حسین(ع) اباعبدالله است، اَب در اباعبدالله به معنای معلم و آموزگار است، اباعبدالله یعنی معلم بندگان خداست.

وی اضافه کرد: از این جهت امام حسین(ع) را آموزگار بشریت می‌دانند، همچنان که پیامبر اکرم(ص) فرمود من و علی(ع) پدران این امتیم که یکی از این معانی این است که من و علی‌(ع) معلم و آموزگار این امتیم و یا من مبعوث به رسالت معلمی شدم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه  یکی از پیامدهای مهم تعظیم شعائر عاشورا و محرم درس گرفتن از محضر آموزگار بشریت امام حسین(ع) است و در این زمینه یکی از منابع بسیار اطمینان بخش و پرمغز و موثر خطبه‌ها و سخنرانی‌های امام حسین در طول سفر و تا پایان دهه محرم است.

متقی‌نیا با این پیشنهاد که دعوت کنیم به یک سیستم مطالعاتی برای آشنایی با نهضت عاشورا است با این نگاه که او آموزگار است و ما محصل و دانش‌آموز این مکتب، عنوان کرد: امام حسین(ع) در طول دهه محرم در سخنرانی‌ها و اعمالش گاهی عقلانیت انسان‌ها را مورد خطاب قرار می‌دهد و مخاطب خود را عقل انسان‌ها قرار می‌دهد و در برخی جاها احساسات و عواطف انسان‌ها را مورد خطاب قرار می‌دهد.

امام جمعه موقت خرم‌آباد بیان کرد: روز هفتم محرم، به عنوان شب و روز علی اصغر(ع) در نظرگرفته شده است و با وجود اینکه امام حسین(ع) یک درصد هم احتمال نمی‌دادند دشمن آبش دهد اما یکی از اهدافش مخاطب قرار دادن احساسات و عواطف دشمن است و بدتر از آن تا قیام قیامت احساسات و عواطف انسان‌ها را مورد خطاب قرار داده است.

وی گفت: نویسنده مسیحی سه شخص را مظلوم عالم معرفی کرده است که یکی سقراط ( مسمومش کردند)، دومی مسیح (مسلوبش کردند) وسومین  مظلوم عالم را علی اصغر(ع) می‌داند که بر دستان امام حسین(ع) به شهادت رسید.

متقی نیا بیان کرد: کاری که امام حسین(ع) با عواطف و احساسات بشریت کرد این را می‌گوید، هم عقلانیت بشریت و هم احساسات و عواطف، وظیفه ما نیز این است که هم عقلانیت و محتوا(هدف، مکتب، سیره و سخنان امام حسین(ع)) را فراموش نکنیم و بخش مهم دهه محرم بوده که تمرین عشق و محبت است و نباید از عشق و محبت اهل بیت غافل شویم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: