• یکشنبه ۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-5414-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

شناسایی 1700 گونه گیاهی در لرستان

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط‌زیست لرستان از شناسایی   1700 گونه گیاهی در استان خبر داد.

نبی ‎ الله قائدرحمتی در گفت ‎ وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: محیط‌زیست ميراث گران ‎ بهايي است كه از پيشينيان نصيب ما شده و اين ميراث در طول زمان دستخوش تغييرات شده كه متأسفانه اين تغييرات عمدتاً" در جهت تخريب و از بين بردن آن انجام شده است.

وی گفت: تاريخچه حفاظت نشان مي ‎ دهد كه بشر ضمن اينكه همواره موجبات تخريب محیط‌زیست را فراهم آورده گاها در حفاظت از آن نیز كوشيده و با نگاهي موشكافانه ‎ تر مي ‎ توان فهميد كه اين تلاش ‎ ها در راستاي حفاظت محيط زيست زماني بيشتر شده كه بشر ارزش محيط زيست را با تمام زير مجموعه ‎ هايش و نقش آن را در زندگي روزمره خود حس کرده است.

قائدرحمتی با بیان اینکه حفاظت از مناطق و گونه ‎ هاي جانوري و گياهي كه جمعيت آنها در شرف كاهش و يا انقراض بوده يكي از نمونه ‎ هاي اين تلاش ‎ ها و كوشش ‎ هاست، افزود: این مهم متوليان محيط زيست را بر آن داشت تا مناطقي را كه از لحاظ غناي جانوري و گياهي دارای شاخصه ‎ های متنوعی هستند و گونه ‎ هاي نادري از گياهان و جانوران را دارند تحت حفاظت قرار دهد تا از نابودي بيشتر آنها جلوگيري و در جهت افزايش و نگهداري آنها و حفظ اين زيستگاه ‎ ها اقداماتي انجام دهد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان تصریح کرد: برای همین سازمان حفاظت محيط زيست كه متولي اصلي حفاظت از محيط زيست را عهده ‎ دار است تصميم به ارتقای بعضي از مناطق و تعيين قوانين و مقررات خاص جهت مديريت اين مناطق کرد.

وی اضافه کرد: اين مناطق را در قالب مناطق چهارگانه پارك ملي، اثر طبيعي ملي، پناهگاه حيات وحش، منطقه حفاظت شده و در سطحي پايين ‎ تر و خارج از محدوده مناطق چهارگانه مناطق شكار و صيد ممنوع را جهت ارتقای سطح در آینده عنوان کرد.

قائدرحمتی بیان کرد: مناطق تحت مدیریت سازمان در لرستان شامل منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم ‎ آباد و اشترانکوه، پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا – دورود، اثر طبیعی ملی غار ماهی کور، مناطق شکار و صید ممنوع تالاب ‎ های پلدختر، قالیکوه الیگودرز، گرین الشتر، چهارشاخ نورآباد و هشتادپهلو بوده و زیستگاه سمندر لرستانی، تالاب بیشه دالان بروجرد و تالاب تنوردر دورود است.

این مسئول در اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: استان با وسعت 1.7 درصد مساحت کشور دارای تنوع زیستی بسیار بالایی است به طوری ‎ که 25 درصد تنوع زیستی کشور شامل 368 گونه جانوری و 1700 گونه گیاهی در این استان شناسایی شده است .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: