• جمعه ۳۰ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-6886-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

زنبور عسل مهم‎ترین گرده‌ افشان کننده

یک دکترای علوم باغبانی گفت: زنبور عسل گرده افشان کننده درختان میوه است.

 اسفندیار حسنی مقدم در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: یکی از مهم‎ترین مسائل باغبانی، آگاهی باغداران از فرآیندهایی است که در گرده افشانی، لقاح و تشکیل میوه دخالت دارند.

 وی بیان کرد: با فرا رسیدن فصل بهار و ظاهر شدن شکوفه بر روی درختان میوه، فعالیت‎های مهم و پیچیده‎ای مانند گلدهی، گرده افشانی و لقاح آغاز می‎شود.

حسنی مقدم ادامه داد: در اکثر درختان میوه، عمل گرده افشانی موفق برای لقاح و نهایتاً تشکیل بذر جهت رشد و نمو میوه ضروری است.

 این دکترای باغبانی گفت: درختان هلو، انار، آلوهای اروپایی و بیشتر ارقام آلبالو جزو درختان میوه خودگرده افشانی یا خودبارورند و برای تشکیل میوه نیازی به ارقام گرده‎زا ندارند.

وی افزود: ارقام خودبارور، قادر به تشکیل میوه کافی و با دانه گرده خودی هستند ولی ارقام خود نابارور توانایی تشکیل میوه تجاری بعد از خود گرده‎افشانی را ندارند.

حسنی مقدم اظهار کرد: زنبورعسل مهم‎ترین گرده‎افشان کننده‎ها در درختان میوه است. گرده و شهد درختان برای این حشرات بسیار جذاب هستند.

 این پژوهشگر علوم باغبانی با بیان اینکه معمولا دو تا سه کندوی عسل برای گرده‎افشانی یک هکتار باغ ضروری است، افزود: کندوها باید در روز اول گلدهی و یا قبل آن در باغ مستقر شوند؛ حتی یک روز تاخیر منجر به کاهش محصول می‎شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: