• شنبه ۳۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-6386-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توسعه گیاه پالایی، تکنیک تصفیه و تمیزکننده محیط‎زیست است


عضو هیأت علمی داشنگاه پیام نور خرم‎آباد گفت: توسعه گیاه پالایی به عنوان یک تکنیک تصفیه و تمیزکننده محیط‎زیست است.

داوود ارادتمند در گفت‎و‎گو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: تکنیک گیاه پالایی روش نسبتاً نوپایی است که می‎توان به وسیله این روش آلودگی‎های محیط زیست را با کاشت برخی گیاهان از بین برد.

 وی ادامه داد: آلوده شدن خاک به فلزات سمی و آلوده شدن آب‎های زیرزمینی و نهر‌ها به زباله‎ها و ضایعات آبکی و مایع از جمله عوامل اصلی ایجاد مشکلات محیطی بهداشتی برای انسان است که هنوز هم نیاز به یک راه حل موثر و عملی از نظر فنی دارد.

 ارادتمند افزود: توسعه گیاه پالایی به عنوان یک تکنیک تصفیه و تمیز کننده تکنیک نسبتا نو پا است که در دهه ۱۹۹۰ روشی برای حذف سمیت در محیط به کار گرفته‎ شده‎اند.

این عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه پیام‎نور خرم‎آباد خاطرنشان کرد: در طی ۲۰ سال اخیر استفاده از گیاهانی که فلزات خاصی را به میزان زیاد در خود انباشته می‎سازند برای پاکسازی خاک‎های آلوده به کار گرفته شده است.

 وی یادآور شد: گونه‌های انباشت کننده فلز را می‎توان برای گیاه پالایی(حذف آلاینده‎ها از خاک) یا استخراج گیاهی (پرورش گیاهان برای برداشت فلزات) استفاده کرد.

 ارادتمند گفت: افزایش بیش از حد فلزات سنگین می‎تواند موجب مسمومیت گیاه شود و اثرات چون تغییر چندین فرآیند فیزیولوژیک در سطح سلولی و مولکولی و در نتیجه غیر فعال شدن آنزیم‎ها، مسدود شدن گروه‌های عملیاتی مولکول‎های مهم از نظر متابولیسم، جایگزینی عناصر ضروری و یا گسستگی غشای پیوسته سلولی پدید آورد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: