• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-2887-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون فرهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی:

موسیقی در لرستان ویژگی کارکردی داشته است

معاون فرهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: موسیقی در لرستان ویژگی کارکردی داشته است.

فرید رحمتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: موسیقی در لرستان ویژگی کارکردی داشته و نه تنها صرفاً به صورتی دکوراتیو و تفننی نبوده بلکه با زندگی مردم عجین و سرشته شده است.

وی ادامه داد: از بدو تولید یک کودک در لرستان، موسیقی خاص آن وجود دارد تا مرگ. به صورتی که قوم لر یکی از معدود اقوامی است که برای مرگ هم رقص مخصوص داشته و مقامی به نام رارا که در رقصی بسیار اسطوره‌ای، حزن‌انگیز و سمبلیک در آیین‌های مرگ و عزاداری اجرا می‌شود.

رحمتی اضافه کرد: به طور کلی خاصیت کارکردی موسیقی لرستان موجب شده که مردم لرستان برای بسیاری از مراحل مختلف زیست و زندگی اجتماعی، آیین موسیقی خاص آن را نیز داشته باشند.

معاون فرهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان خاطرنشان کرد: آیین‌های موسیقی و موسیقی آیینی جزء لاینفک و جدایی‌ناپذیر موسیقی لرستان است.

وی یادآور شد: در حفظ و انتقال این آیین‌ها و مقام‌های موسیقی، شخصیت‌های بزرگان بسیاری نقش داشته اند که بیم آن می‌رود که در صورت ذکر نام ایشان، نام عده‌ای دیگر فراموش می‌شود، پس از همه این بزرگان به نیکی یاد می‌کنیم و سپاسگذار همه ایشان هستیم.

رحمتی گفت: در دنیای امروزی و در سرعت پیشرفت تکنولوژِی طبیعاتاً منظور از پیشرفت می‌تواند نسبی باشد.

معاون فرهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان افزود: بدیهی است که نمی‌توان به تعریفی واحد از پیشرفت دست یافت و آن را به همه ابعاد و تقسیمات مختلف موسیقی تعمیم داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: