• چهارشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-1987-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

افتتاح نمایشگاه ۱۰۰۰ قطعه سکه از پنج قاره و ۱۷۵ کشور

نمایشگاه ۱۰۰۰ سکه رایج از ۱۷۵ کشور دنیا در خرم‌آباد افتتاح شد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، نمایشگاه ۱۰۰۰ سکه رایج دنیا از ۱۷۵ کشور به همت آرمان رباطی در نگارخانه هژبر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان افتتاح شد.

آرمان رباطی، گردآورنده، برگزار کننده و کلکسیونر این نمایشگاه در این خصوص گفت: از سال ۸۲ با سفر به برخی از کشورها و دیدن برخی از سکه‌های رایج آنها، به جمع‌آوری و تهیه کلکسیونی از سکه‌های رایج دنیا علاقه‌مند شدم.

وی ادامه داد: از آن زمان تاکنون ۱۵ سال است که کلکسیونی با بیش از ۱۰۰۰ قطعه سکه از پنج قاره جهان و ۱۷۵ کشور دنیا با طرح‌ها و نقوش زیبا که برخی از آنها در دورافتاده‌ترین کشورهای مستقل و غیرمستقل جهان است، تهیه و گردآوری کرده‌ام.

رباطی با بیان اینکه این کلکسیون یکی از جامع‌ترین و کامل‌ترین کلکسیون‌های ایران بوده و در نوع خود بی‌نظیر است، افزود: از ویژگی‌های برجسته این مجموعه ارزشمند معرفی رهبران، شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی، بوم‌شناسی و همچنین شناخت فرهنگ و تمدن جوامع مختلف است.

این کلکسیونر تصریح کرد: قدیمی‌ترین سکه‌های این مجموعه مربوط به کشور فرانسه و در حدود ۹۶ سال قدمت دارد و این نمایشگاه تا ۷۷ تیرماه در نگارخانه هژبر ارشاد اسلامی لرستان برای بازدید علاقمندان دایر است.

فرید رحمتی، معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نیز با اشاره به اینکه این نمایشگاه کار بسیار خلاقانه‌ای است، اظهار کرد: نمایش آداب، فرهنگ و رسوم، نمادها و سنن ملل مختلف به هر شکلی یک نقطه قوت محسوب می‌شود و این نمایشگاه سکه نیز به نوعی با خلاقیت گردآورنده موجب آشنایی مخاطبان و بازدیدکنندگان با فرهنگ دیگر ملل آشنا می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ آنچه که مهم بوده، تعامل فرهنگی است، تصریح کرد: حسن این نمایشگاه در محدوده جغرافیایی جمع‌اوری سکه‌ها، چینش و نحوه نمایش سکه‌هاست که نشان از خلاقیت گردآورنده است.

رحمتی افزود: این نمایشگاه موجب می‌شود که بازدیدکنندگان به صورت یکجا با فرهنگ، تاریخ، هنر و نمادهای هنری کشورهای دینا آشنایی پیدا کنند.

معاون فرهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، اضافه کرد: در واقع در سکه‌های رایج هر کشور، تاریخ، فرهنگ، هنر، اقتصاد و اوضاع اجتماعی آنها را نمایان است.

وی با اشاره به اینکه سکه به تنهایی بیان کننده بسیاری از فاکتورهای فرهنگی اجتماعی است، خاطر نشان کرد: از گردآورنده این سکه‌ها انتظار داریم که از این به بعد به بررسی و مطالعه تحلیلی-تطیبیقی این سکه‌ها بپردازد تا نقاط افتراق و اشتراک آنها مشخص شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: