• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-1587-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ضرورت ساخت موزه موسیقی در لرستان

یک موزیسین و فعال هنری گفت: ساخت موزه موسیقی در لرستان احساس می‌شود.

امین عباسیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: موسیقی لرستان یکی از شناسنامه‌دارترین موسیقی‌های نواحی ایران است و بدون شک در سراسر ایران و نقاط مختلف دنیا به فواصل و لحن صدا و مشخصه‌های موسیقیایی که دارد به‌طور بارز از موسیقی نواحی دیگر مشخص است.

وی ادامه داد: اگر در هر جای دنیا به‌اندازه یک ثانیه موسیقی لرستان در میان دیگر موسیقی‌ها به اشتراک گذاشته شود کاملاً معلوم و مشخص است، لذا اگر بخواهیم این موسیقی را نسبت به استان‌هایی دیگر ارزیابی کنیم تنها چند استان داریم که از ویژگی‌ها برخوردار هستند.

عباسیان اضافه کرد: علاوه بر این موسیقی بختیاری هم به‌عنوان یک موسیقی شناسنامه‌دار مطرح است که مردم لرستان به‌خوبی با این موسیقی آشنا بوده و با آن عجین هستند.

این موزیسین خاطرنشان کرد: موسیقی لرستان یک موسیقی بکر و پیشینه‌دار است و در فواصل و دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود، حال با توجه به قدمت و پیشینه موسیقی لرستان ساخت یک موزه موسیقی در این استان به‌خوبی احساس می‌شود.

وی یادآور شد: اما متأسفانه تابه‌حال این مکان بنا به دلایلی صورت نگرفته است.

عباسیان گفت: در قلعه فلک‌الافلاک به‌صورت خیلی جزئی چند نمونه از سازهای موسیقی لرستان در معرض دید علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان به موسیقی قرارگرفته است که به‌هیچ‌وجه در حد و اندازه موسیقی لرستان نیست.

این فعال هنری اظهار کرد: ایجاد چنین موزه‌ای همت عالی می‌خواهد و مسئولین امر باید به قدمت و پیشینه موسیقی لرستان که بیانگر فرهنگ غنی این دیار است بیش‌ازپیش توجه شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: