• دوشنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-684-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سطح زیرکشت و تولید حبوبات از سال ۲۰۲۵ کاهش می‌یابد

یک کارشناس ارشد توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی گفت: سطح زیر کشت و تولید حبوبات از سال ۲۰۲۵ کاهش می‌یابد.

الهام خداکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، درباره صادرات حبوبات اظهار کرد: سازمان جهانی غذا(FAQ)، سال 2016 را با هدف افزایش آگاهی عمومی درباره ارزش غذایی حبوبات و اهمیت آن در مقابله با بحران کم‌آبی و افزایش حاصلخیزی خاک و ارتقای سلامت جامعه(سال جهانی حبوبات) نامگذاری کرد.

وی ادامه داد: تولید جهانی حبوبات در دوره 1980 تا 2010 حدود 53 درصد افزایش یافت، در سال‌های اخیر نیز سطح زیرکشت حبوبات روند افزایشی داشته است.

خداکرمی اضافه کرد: براساس اعلام (FAQ)، سطح زیرکشت و تولید حبوبات بین سال‌های 1990 تا 2010 افزایش، سال‌های 2010 تا 2025 ثابت و پس از آن کاهشی خواهد بود.

این کارشناس ارشد توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی حاکی از روند افزایشی تولید در کشورهای در حال توسعه تا سال 2050 و سپس روند کاهشی آن طی 50 سال بعدی(2100-2050) است.

وی افزود: طی پنج سال اخیر، استان‌های کرمانشاه، لرستان و کردستان به طور میانگین و به ترتیب با تولید 24، 20 و 19 درصد نخود کشور و استان‌های فارس، خوزستان و لرستان به ترتیب با 24، 25 و 14 درصد از کل تولید لوبیای کشور از استان‌های پیشرو در تولید حبوبات بوده‌‌اند.

خداکرمی خاطرنشان کرد: تولید ملی و صادرات حبوبات طی ادوار گذشته، در اثر اجرای سیاست‌های متفاوت و حتی متناقض دستخوش نوسانات زیادی شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: