• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 974-285-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آیت‌الله میرعمادی تأکید کرد:
توجه به اهلیت قضات در گزینش دادگستری

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت توجه به اهلیت قضات در گزینش دادگستری، عنوان کرد: اجرای حدود و احکام الهی نیازمند شایستگی‌هایی چون داشتن قدرت اعمال حق ، تدبیر و عقلانیت و قضاوت عادلانه است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، آیت‌الله سید احمد میرعمادی در دیدار با کارکنان و قضات دادگستری توجه به انتظارات مردم را نوعی انتقاد درونی به‌دوراز تخریب و تضعیف دانست و افزود: اگر می‌خواهیم دستگاه قضائی متحول شود در اولین گام باید تحول در اهلیت و شایستگی قضات صورت گیرد.

وی بر فعالیت قضاوت بر پایه عدل و عدالت تأکید کرد و افزود: قضاوتی که بر پایه هوای نفس، توصیه، سفارش و وساطت باشد قضاوت عادلانه‌ای نیست و به دور از انصاف است‌.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت توجه به اهلیت قضات در گزینش، عنوان کرد: ممکن است فردی مقام قضاوت را داشته باشد اما برای اعمال عدالت و اجرای حدود و احکام الهی نیازمند شایستگی‌های چون داشتن قدرت اعمال حق، تدبیر و عقلانیت هستیم‌.

آیت‌الله میرعمادی با ذکر اینکه مردم به این مقدار از عملکرد دستگاه قضائی راضی و قانع نیستند، خاطرنشان کرد: مردم انتظار دارند در نظامی اسلامی که بر مبنای عدل علوی است بر مبنای عدل علی نیز در نظام اسلامی عمل شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تدبیر و عقلانیت در اجرای حدود و اجرای احکام الهی رل مهم دانست و افزود: کار قضاوت باید با دوری از رشوه، توصیه پذیری و وساطت انجام گیرد.

امام‌جمعه مردم خرم‌آباد با اشاره به اینکه عملکرد و نگاه بیرونی به دستگاه قضائی نیز باید توجه قرار گیرد، گفت: نگاه کلی بیرونی به دستگاه قضائی این است که از سلامت برخوردار بوده و ازنظر عملکردی نیز یک رضایت نسبی وجود دارد.

وی روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی را طولانی دانست و افزود: یکی از علل عدم رضایت مردم از دستگاه قضائی است و این نکته باید مورد توجه باشد.

آیت‌الله میرعمادی خواسته مردم از نظام اسلامی را اجرای عدل علوی برشمرد و گفت: مجرم، مفسد، هنجارشکن و قانون‌شکن باید از دستگاه قضایی هراس داشته باشد.

وی تصریح کرد: نباید هرکسی که به دستگاه قضایی وارد می‌شود به چشم یک مجرم به او نگاه شود، این در حالی است که اصلاح روند رسیدگی به پرونده‌ها و جلوگیری از هنجارشکنی و قانون‌شکنی باید به‌طورجدی صورت گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تأکید بر ضرورت تقویت دستگاه قضا، خاطرنشان کرد: نباید دستگاه قضایی مورد هجمه قرار گیرد که در همین راستا باید توجه به خواسته‌ها و انتظارات مردم مدنظر باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: