• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-687-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل تبلیغات اسلامی:

۳۲۰ خانه عالم در روستاهای محروم داریم/ سالی ۶۰ هزار مبلغ اعزام می‌شود


مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان با اشاره به این‌که تمرکز ما روی فعالیت‌های خودجوش مردمی در حوزه فرهنگی و قرآنی است، اظهار کرد: اکثر مأموریت‌ها توسط تشکل‌های مردمی تعریف و اجرا می‌شود ما صرفاً کار سازمان‌دهی، هدایت و نظارت را بر عهده داریم.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعید مهدوی‌امین در نشست خبری با اشاره به سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی به‌فرمان امام خمینی (ره) در سال ۱۳۶۰، گفت: به اعتقاد ریاست سازمان تبلیغات اسلامی برنامه‌های یک سازمان باید آن‌ها معرفی کند بنای ما نیز بر این است که ارزش‌های اسلامی را تبلیغ کنیم.

وی با اشاره به این‌که عامل و اهل دین باید با دو خصلت آشنا باشند، ادامه داد: این افراد از خدا می‌ترسند و از کس دیگری باک ندارند، چراکه رساندن رسالت الهی کاری سخت و همراه با مشکلات است که در این راه کسانی معاند هستند و مانع ایجاد می‌کنند که خداترس بودن در این راه باعث می‌شود دستورات الهی را دست‌کاری نکنیم.

مهدوی‌امین خطاب به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت: شما بخشی از تبلیغات اسلامی هستید ما در حکومت اسلامی هستیم و هر فعالیتی به‌نوعی در راستای حکومت اسلامی و نوعی تبلیغ دین است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی با بیان این‌که امسال خدمت سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه دین ۳۷ ساله شد، ادامه داد: ما در حوزه فرهنگ دینی تلاش می‌کنیم، به فرموده مقام معظم رهبری سازمان تبلیغات اسلامی از حسنات انقلاب است که متولی حوزه‌های علمیه در امر تبلیغ شد و لذا در ۵۰۰ شهر مرکز تبلیغات اسلامی وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که تمرکز ما روی فعالیت‌های خودجوش مردمی در حوزه فرهنگی و قرآنی است، اظهار کرد: اکثر مأموریت‌ها توسط تشکل‌های مردمی تعریف و اجرا می‌شود ما صرفاً کار سازمان‌دهی، هدایت و نظارت را بر عهده داریم.

مهدوی‌امین مردم را متولی امر دین دانست و تأکید کرد: سازمان تبلیغات اسلامی یک دستگاه مردمی است که زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند، در این راستا ما از امکانات دولتی استفاده می‌کنیم اما بنای ما مردمی بودن است چون مخاطبین ریشه در مردم دارند و ما سازمان‌دهی، نظارت و هدایت را بر عهده داریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی ادامه داد: ۱۷۰۰ مبلّغ و مبلّغه در سامانه «سجام» ثبت‌نام کرده و ساماندهی شده‌اند؛ همچنین ۴۰۰ امام جماعت در مساجد و ۳۲۰ امام جماعت در ادارات داریم، ۲۵۰ مبلغه سنتی داریم در جلسات خانگی داریم که ساماندهی شده‌اند.

وی ادامه داد: ۱۷۰۰ مسجد در سطح استان داریم که ۵۰۰ مسجد دارای امام جماعت هستند و بقیه را در ایام رمضان محرم و صفر اعزام می‌کنیم.

مهدوی‌امین با اشاره به این‌که اکنون ۳۲۰ خانه عالم در روستاهای محروم داریم که در حال حاضر ۱۳۷ روحانی مستقر در این خانه‌ها مستقر هستند، عنوان کرد: در حال حاضر ۱۵ نفر از روحانیون مستقر در استان برای تهیه مستند «افق حوزه» انتخاب‌شده‌اند که از شبکه‌های یک و دو سیما و شبکه استانی افلاک پخش خواهد شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان لرستان با اشاره به فعالیت ۲۶۰۰ هیئت مذهبی در استان، بیان کرد: امروز هر هیئت یک روحانی، یک مداح، یک استاد قرآن و یک رابط فرهنگی دارد و تاکنون ۲۱۴۰ مداح در سامانه طوبی ثبت سامانه و رتبه‌بندی شده و کارگاه‌های آموزشی را گذرانده‌اند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۵۳ کانون فرهنگی و تبلیغی زیر نظر این اداره کل در سطح استان، عنوان کرد: ۴۰۰ مؤسسه و مرکز قرآنی نیز ثبت‌شده و ۵ دبیرستان علوم و معارف اسلامی صدرا در شهرستان‌های خرم‌آباد، کوهدشت، نورآباد، پل‌دختر و بروجرد داریم.

مهدوی‌امین ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد برآورد شده حدود ۱۵ هزار ظرفیت فرهنگی و دینی را در استان احصاء کردیم،  هر روحانی خانه عالم مسجد کانون و مؤسسه یک ظرفیت است یعنی به ازای هر ۱۲۲ نفر یک ظرفیت قرآنی داریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان با بیان این‌که در شورای فرهنگ عمومی یک نقشه جامع فرهنگی توسط جهاد دانشگاهی طراحی شد که جامع و کامل است، اظهار کرد: حوزه فرهنگ مانند حوزه اقتصاد و مسائل اجتماعی دچار بی‌برنامگی است این مسائل به یکدیگر وابسته هستند لذا ما از بی‌برنامگی رنج می‌بریم و شورای عالی انقلاب فرهنگی نتوانست برنامه جامع داد در این زمینه ارائه دهد، در این زمینه دستگاه‌های زیادی داریم که موازی کاری و اختلاف و پراکندگی را در پیش دارد و گاهی اوقات فعالیت‌های دستگاه‌های فرهنگی یکدیگر را نفی می‌کند.

مهدوی‌امین ادامه داد: در این زمینه در استان با محوریت نماینده ولی‌فقیه در استان یک اتحاد ایجاد شده است؛ ستاد شئون ساماندهی مراسمات فرهنگ و مذهبی را داریم که کل دستگاه‌ها عضو هستند و مراسم ملی و مذهبی با محوریت این ستاد برگزار می‌شود. همه در قالب یک شورا و جمع اتفاق می‌افتد لذا ما آن هدف و کاری که برای خود انتخاب کردیم اول تکیه به نیروهای مردمی و دوم همراهی با دیگر دستگاه‌های فرهنگی است که بتوانیم از همه این فعالیت‌ها و ظرفیت‌هایی که در اختیار ماست، استفاده کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی با اشاره به این‌که سالی ۶۰ هزار مبلغ به سراسر کشور اعزام می‌شود، تبلیغات در کل کشور ۲۰۰۰ نفر نیرو دارد در ایام رمضان گذشته ۱۳۰۰ مبلغ در استان لرستان بود حضور داشتند، ادامه داد: ۹۰ هزار هیئت مذهبی در کشور و ۲۶۰۰ هیئت در استان است و همچنین ۲۴ انجمن اسلامی در استان در حال فعالیت هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: