• دوشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-13114-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی لرستان:

84 درصد تسهیلات خوداشتغالی‌ منجر به ایجاد شغل شدند

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی لرستان گفت: 84 درصد تسهیلات خوداشتغالی‌ منجر به ایجاد شغل شدند.

مراد سیفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه سال گذشته 184 مورد تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان پرداخت کردیم، افزود: درمجموع 920 میلیون تومان پرداخت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی برای امسال این است که 300 مورد تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان پرداخت کنیم، اضافه کرد: تا پایان اردیبهشت ماه جاری 13 مورد تسهیلات پرداخت شده است.

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی لرستان بیان کرد: با راستی‌آزمایی که سال گذشته انجام شده 84 درصد خوداشتغالی‌ها منجر به ایجاد شغل شدند.

سیفی با اشاره به اینکه خود اشتغال در درون منزل انجام می‌شود، عنوان کرد: هشت استان پایلوت طرح توسعه مشاغل خانگی شناخته شدند که لرستان یکی از آنهاست و در مشاغل خانگی قرار است 2700 مشاغل خانگی ایجاد شود.

وی تصریح کرد: برای استفاده از ظرفیت بلااستفاده رشته‌های مشاغل خانگی که متقاضی کمتری دارند باید با هماهنگی‌های لازم در سطح کلان و با تعامل دستگاه‌های اجرایی مرتبط با آموزش مهارت‌های فنی(جهاد کشاورزی، فنی و حرفه‌ای، صنایع دستی، جهاد دانشگاهی، ارشاد و...) به صورت میان‌مدت و بلندمدت برنامه‌ریزی کرد.

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی لرستان اظهار کرد: در حال حاضر چند ماه نمی‌توان جامعه هدف را به سایر رشته‌هایی که دارای توجیه اقتصادی و نیز مورد علاقه جامعه هدف باشد، هدایت کرد، بیشتر مجوزهای صادر شده توسط نهادهای حمایتی در چند رشته خیاطی، قالی‌بافی، عروسک‌سازی، دامداری و... خلاصه شده است.

اولین مرحله عملیاتی کردن طرح مشاغل خانگی در کسوت شرکت پشتیبان است

سیفی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی، در بخش نظارت بر اینگونه طرح‌ها(اعطای تسهیلات مشاغل خانگی به صورت فردی) به علت تداخل فعالیت‌های اقتصادی در حریم خصوصی زندگی آنهاست که همین موضوع، نظارت را تضعیف کرده است، مطرح کرد: مشاهده شده که در بازدید طرح‌ها به دلایلی مجری طرح از بازدید جلوگیری کرده است.

وی با بیان اینکه تشکیل کمیته نظارت بر طرح‌ها با توجه به نوع جنسیت مجری طرح، می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند، خاطر نشان کرد: شناسایی و تعیین اهلیت شرکت‌های پشتیبان مشاغل خانگی یکی از مهم‌ترین و اولین مرحله عملیاتی کردن طرح مشاغل خانگی در کسوت شرکت پشتیبان است.

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی لرستان گفت: پیشنهاد می‌شود به منظور پیشگیری از انحراف، ابتدا دستگاه‌های تخصصی همچون بازرگانی، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، صنایع دستی، گردشگری و سازمان فنی و حرفه‌ای(دستگاه‌های صادر کننده مجوزهای مشاغل خانگی) نسبت به شناسایی شرکت‌های پشتیبان اقدام و پس از محرز شدن اهلیت، شرکت‌های موردنظر را به نهادهای حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد معرفی کنند.

بازاریابی محصول از مهمترین موضوعات آغاز هر طرح تولیدی است

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین موضوعات آغاز هر طرح تولیدی، چگونگی فروش محصولات در بخش بازرگانی و بازاریابی محصول است، اعلام کرد: پیشنهاد می‌شود چنانچه بتوانیم شرکت‌های پشتیبان قوی با بنیه مالی و اداری ارتباط با خارج از کشور را شناسایی کنیم که مثلا با وارد کردن یک سری از دستگاه‌های کوچک تولیدی از خارج سپس با آموزش جامعه هدف و تحویل دادن مواد اولیه، تولیدات انجام شده را در کنار مصرف داخلی به بازارهای جهانی صادر و از این طریق نگرانی و دغدغه فروش را تا حد چشمگیری رفع کنیم، به عبارتی قبل از تولید، ثبت سفارش کالا انجام گرفته باشد، افزود: باید زمینه‌ای برای مشاغل خانگی فراهم می‌کنیم و اعتباری را با چنگ و دندان کسب می‌کنیم اما از طرفی بازار و فروش آن روان نیست و بازاریابی ندارد.

سیفی افزود: از طرفی دیگر باید مسیر خروجی را هموار کنیم تا به دست مصرف کننده برسد و خروجی آن مشکل است و به خاطر این است که کارهایمان به هدف دلخواه نمی‌رسد.

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی لرستان یادآور شد: به طور کلی در سال‌های قبل نبودن سیستمی که موجب شناسایی و ساماندهی شرکت‌های پشتیبان باشد عملاً به منصه ظهور نرسیده و به همین خاطر طی این سال‌ها هیچ شرکت پشتیبانی به سازمان بهزیستی مراجعه نکرد و همین موضوع موجب شده تا تمامی اعتبارات مشاغل خانگی به صورت فردی و مستقل هزینه شود.

 این مسئول عنوان کرد: از کلیه متقاضیان راه‌اندازی مشاغل خانگی دعوت می‌شود پس از مطالعه دقیق استان‌ها و مشاغل موردنیاز در هر استان و اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی متقاضیان راه‌اندازی مشاغل خانگی نسبت به ثبت‌نام در سامانهwww.inhb.ir اقدام کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: