• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-6287-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

شهیدی که از صف غذای عراقی‌ها غذا می‌گرفت

شهید جعفری همان رزمنده دلاور لرستانی بودکه روزها و شبها را در میان نیروهای عراقی می‎گذراند و با عکس‌برداری و ثبت اطلاعات مفید از مواضع دشمن دوباره به درون خاک میهن بازمی‎گشت.

 به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، شهید ولی‎الله جعفری فرمانده محور اطلاعات عملیات تیپ 15 امام حسن مجتبی(ع)، فرزند کوهپایه‎های زاگرس و سرزمین موسیقی و بلوط است؛ جایی که شمیم گل‎های بهاری‎اش مسخ کننده و شگفت‎انگیز است، او فرزند رشید کاکاشرف است.

ولی‎الله دوران تحصیل خود را ابتدا در خرم‎آباد و سپس  در نجف‎آباد اصفهان ادامه داد و در همین زمان بود که با محمد منتظری آشنا شد.

آشنایی او با محمد منتظری فرصت ورود به عرصه‎های فرهنگی و اجتماعی را در اختیارش گذاشت و بعد از پیروزی انقلاب در کنار آن شهید بزرگوار و در قالب اولین گروه به لبنان اعزام شد.

"ولی‎الله جعفری" 10 ماه در جنوب لبنان حضور داشت و در نبرد با رژیم اشغالگر قدس حماسه‎ها آفرید.

پس از بازگشت به کشور بی‎درنگ به کردستان رفت و راه مبارزه با ضد انقلاب را در پیش گرفت.

فرمانده محور اطلاعات عملیات تیپ 15 امام حسن مجتبی(ع) در یک درگیری مسلحانه در حلقه نیروهای کومله قرار می‎گیرد و به اسارت در می‎آید که این امر هشت ماه طول می‎کشد.

در این مدت "حاج احمد متوسلیان" با توجه به شناختی که از این رزمنده دلاور لر داشت بارها و بارها برای معاوضه او با گروهک کومله وارد گفت‎وگو شد اما حساسیت‎ها، سردمداران ضد انقلاب را به این واداشت تا این مهره ارزشمند را برای نشان دادن خوش خدمتی به نیروهای عراقی که در تنش و آستانه آغاز جنگ با ایران بودند، تحویل دهند.

در یکی از شب‎های سرد و برفی کردستان، گروهک کومله ولی‎الله جعفری را با دست و پای بسته به سمت عمق عراق حرکت می‎دهند؛ در این وضعیت بسیار سخت و تدابیر شدید گروهک کومله و در عین ناباوری، این دلاور لر موفق به فرار از چنگال نیروهای ضد انقلاب می‎شود.

نیروهای ضد انقلاب پس از متوجه شدن از فرار او منطقه را زیر آتش سنگین قرار می‎دهند تا به هر شکلی که شده از فرار این دلیرمرد لر جلوگیری کنند و یا او را به شهادت برسانند اما ولی‎الله با زیرکی و دلیری خود را به نیروهای خودی می‎رساند.

خود شهید درباره این حادثه گفته است:

در تمام مدت اسارتم به خدا توکل داشتم و پنج روز را بدون خوراک و لباس گرم سپری و تنها از گیاهان کوهی استفاده می‎کردم تا اینکه نهایتاً بعد از پنج روز خود را به "حاج احمد متوسلیان" رساندم.

شهید جعفری پس از کردستان به جبهه‎های جنوب آمد و در عملیات‎های خیبر و بدر شرکت کرد. او که نیروی اطلاعات و عملیات بود در شناسایی مواضع دشمن و وارد کردن ضربات سهمگین نقش بسزایی داشت.

شهید جعفری همان رزمنده دلاور لرستانی بودکه روزها و شبها را در میان نیروهای عراقی می‎گذراند و با عسکبرداری و ثبت اطلاعات مفید از مواضع دشمن دوباره به درون خاک میهن بازمی‎گشت.

خاطرات شهید جعفری به نقل از برادرش

برادرش می‎گوید: شهید ولی‎الله جعفری فرمانده محور اطلاعات عملیات تیپ 15 امام حسن مجتبی(ع) بود اما به لحاظ حساسیت کارش هیچ وقت چیزی بیان نمی‎کرد؛ باوجود کم سن و سالی‎اش دوره جنگ‎های چریکی را در لبنان فراگرفت و به زبان‎های عربی و کردی تسلط کامل داشت به گونه‎ای که حتی در حین شناسایی از صف غذای عراقی‎ها نیز غذا میگرفته و برای همرزمانش می‎آورد.

 خواهرم شبی از خواب بیدار می‎شود و می‎بیند که ولی‎الله در حال خواندن نماز و راز و نیاز و مناجات با خدا و در حال گریه کردن است.

شهید در پاکسازی کردستان با شهیدان "متوسلیان"، "کاظمی" و "چمران" همرزم بوده است؛ شهید حتی در زادگاهش خرم‎آباد گمنام است چراکه به دنبال اسم و شهرت نبوده است.

به گفته برخی از رفقای شهید، وی اولین کسی بوده که از اروند رود گذشته و به شناسایی مواضع دشمن رفته است.

برادرش به نقل از پورحسینی یکی از همرزمان شهید می‎گوید: چیزی به نام ترس در وجود ولی‎الله نبوده و تمام شناسایی‎های سخت و بغرنج را داوطلبانه انجام می‎داد.

مهمترین شاخصه ولی‎الله راستگویی، کمک به پدر و مادر در امر کشاورزی، به جا آوردن صله ارحام و... بود.

گزیده‌‌ای از خاطرات شهید ولی‎الله جعفری

22/2/64 امروز به همراه برادران کریم صفی‎زاده، مهران صدری، علی ذلقی و علی شیخ رباط برای شناسایی مواضع دشمن سوار بر دو "بلم" به عمق نیروهای عراقی رفتیم. کریم، مهران و من لباس غواصی پوشیدیم و علی شیخ رباط درون بلم منتظر ما ماند. امشب درون بلم می‎خوابیم فردا هم باید برای شناسایی برویم.

23/2/64 من و علی ذلقی و علی شیخ رباط سه نفری از بلم‎ها پیاده شده و داخل آب رفتیم؛ آهسته و شناکنان خودمان را به مواضع نیروهای عراقی رساندیم. شناسایی کامل انجام شد زمانی ‎که برگشتیم ساعت نه و نیم بود. دشمن متوجه شد و با قایق‎های موتوری به جست‎‏وجوی ما پرداخت. همه جا صدای انفجار به گوش می‎رسید این انفجارها مربوط به نارنجک‎های نیروهای عراقی بود که به طرف ما پرتاب می‎کرد. چهار ساعت به این منوال گذشت و بارها نیروهای عراقی تا فاصله دو متری ما می‎آمدند اما متوجه ما نشدند! این امر بیشتر به معجزه شبیه بود با کمک خدا توانستیم از معرکه دور شویم یک ربع بعد برادر ذلقی آمد اما دیر کردن برادر شیخ رباط حسابی نگرانمان کرد، بالاخره بعد از چند ساعت او هم سلامت به ما ملحق شد.

24/5/64 جلسه با برادر "امین شریعتی" فرمانده لشگر 31 عاشورا و چند نفر دیگر از برادران در "شط علی" برگزار شد. ماموریت شناسایی من در منطقه البیضه عراق بسیار بسیار مورد توجه قرار گرفت و اطلاعات بدست آمده حائز اهمیت و سرنوشت شد.

25/5/64 امروز روز انتخابات رئیس جمهوری است اینجانب رای خود را به یار صدیق امام، مرد حرب و محراب و سردار جبهه‎ها، مبارز نستوه و بزرگوار "آقای خامنه‎ای" عزیز دادم. در این روز پربرکت انتخابات من در هویزه هستم.

سردار ولی الله جعفری روز 21 بهمن 64 هنگامیکه در منطقه آزاد شده فاو در حال انجام ماموریت شناسایی محور بود بر اثر انفجار موشک کاتیوشا به درجه رفیع شهادت رسید و روح پرتلاطم او به همراه دیگر همرزمان شجاعش همچون شهیدان احمد اردلان، کریم صفی‌زاده، سید ولی خلفوند و... در مرزهای خونین ایران آرام گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: