• دوشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-4286-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

درآمد سالیانه زعفران ۲۵ برابر گندم دیم است

یک پژوهشگر باغبانی گفت: درآمد سالیانه زعفران ۲۵ برابر گندم دیم است.

 دکتر اسفندیار حسنی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: زعفران یکی از گران‎بهاترین گیاهان زراعی است که طبق بررسی‌های انجام شده سابقه کاشت آن در ایران به بیش از 3000 سال پیش می‌رسد.

وی با بیان اینکه این محصول در کاهش چربی و کلسترول، شادی‌بخش بودن و ضد افسردگی موثر است، افزود: میزان تولید زعفران در دنیا سالیانه ۳۷۸ تن است که ایران به تنهایی ۳۳۶ تن آن را به خود اختصاص می‌دهد و به عنوان تولیدکننده اصلی زعفران در دنیا معرفی شده است.

حسنی‌مقدم با اشاره به میزان صادرات و تجارت این محصول گفت: سهم ایران از این آمار ۳.۷ درصد بوده و با اینکه بیش از ۸۷.۵ درصد زعفران دنیا در کشور تولید می‌شود اما تاکنون این محصول با ارزش به صورت کالای تجاری درنیامده است.

این پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان بیان کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت زعفران در کشور حدود ۱۰۷ هزار هکتار بوده که لرستان ۲ درصد این میزان را به خود اختصاص داده است.

وی خاطرنشان کرد: متوسط درآمد سالیانه زعفران حدود ۹ برابر گندم آبی و ۲۵ برابر گندم دیم بوده که عمر مفید مزرعه آن بین ۶ تا ۷ سال است.

حسنی‌مقدم تصریح کرد: با توجه به تغییر اقلیم و خشکسالی‌های پی در پی، خرد شدن اراضی و پراکندگی آنها، ناچیز بودن درآمد حاصل از سایر فعالیت‌های زراعی می‌توان کشت این محصول را توسعه داد و باعث ارتقای معیشت روستاییان شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: