• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-3986-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان پیشنهاد کرد:

هدایت بخشی از طرح ملی مشاغل خانگی در مناطق حاشیه شهرها

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان در جلسه ستاد مدیریت و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی پیشنهاد کرد: بخشی از طرح ملی مشاغل خانگی در مناطق حاشیه شهرها هدایت شود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر سید علی نادر دهقانی‎الوار در جلسه مشترک ستاد مدیریت و ساماندهی آسیب‎های اجتماعی و کارگروه تخصصی ارتقاء اجتماعی، فرهنگی و سلامت مناطق حاشیه نشین استان، اظهار کرد: در طرح تسهیل‎گری و توسعه محلات شهر خرم‎آباد، محله دره گرم شرقی با جمعیت 8500 نفر، نرخ باسوادی 84 درصد و نرخ اشتغال 30 درصد توسط دفتر تسهیل‎گری جهاد دانشگاهی بررسی می‎شود.

وی با اشاره به اینکه 41 درصد از مسکن‎های دره‎گرم شرقی ملکی و مابقی استیجاری هستند، ادامه داد: 74 درصد کل واحدهای مسکن این محله ویلایی، 24 درصد آپارتمانی و دو درصد هم سایر است.

دکتر دهقانی‎الوار با بیان اینکه 26 درصد جمعیت این محله تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، افزود: این محله به شدت نیازمند بهسازی فیزیکی و اصلاح زیرساخت‎ها است. آسیب‎های اجتماعی-فرهنگی در این محله زیاد است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان با اشاره به اینکه مردم محله دره‎گرم شرقی خرم‎آباد با مسائل توانمند سازی بیگانه‎اند، عنوان کرد: آموزش، توانمندسازی و دادن مشاوره در حوزه استغال به مردم این محله بسیار مهم است و نیاز است گروه‎هایی متخصص در این حوزه‎ها در آنجا مستقر شوند.

وی یادآور شد: مردم این محله اطلاعات بسیار کمی در خصوص حقوق شهروندی دارند و امکانات بهداشتی در آنجا اندک است.

دکتر دهقانی‎الوار خاطرنشان کرد: برای اینکه به جمع‎بندی در خصوص این محله برسیم نیاز به اطلاعات نقطه‎ای از بعد فضا، نیروی انسانی، مکان و ...داریم و باید حضور فیزیکی در آن محله داشته باشیم.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان گفت: در این خصوص پرسش نامه‎ای براساس مقتضیات لرستان و شهر خرم‎آباد طراحی کردیم و انتظار داریم در تهیه پرسش‎نامه نهایی، این پرسش‎نامه استانی مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه پروژه تسهیل‎گیری دو بعد دیتا و برنامه عملیاتی دارد، تصریح کرد: چون قرار است برنامه عملیاتی در این محله داشته باشیم باید اطلاعات جزئی‎تری بدست آوریم و نیاز است زودتر کار را شروع کنیم.

دکتر دهقانی‎الوار با اشاره به طرح مشاغل خانگی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی که با همکاری جهاد دانشگاهی اجرا می‎شود، تصریح کرد: بخشی از این پروژه می‎تواند در همین محلات و مناطق هدف طرح تسهیل‌گری اجرا شود و کسانی که دنبال شغل هستند می‎توانند در سامانه این طرح ثبت‎نام کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان افزود: پیشنهاد می‎کنیم NGOها و CBO هایی به عنوان خروجی کار دفاتر تسهیل‎گری در این محله تشکیل و مستقر شوند تا موضوع محرومیت‎زدایی از مناطق حاشیه نشین و دارای بافت فرسوده زیر نظر مردم انجام شود و دولت تصدی کمتری در این خصوص داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: