• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-9614-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

حشرات ۵۰ درصد تنوع زیستی هر منطقه را تشکیل می‌دهند

معاون حفاظت محیط زیست لرستان گفت: گنجینه‌های ژنی، در عمل جزو اولویت‌های استان نیستند.

نبی‌الله قائدرحمتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: بی‌مهرگان و به‌طور ویژه حشرات شاخه بسیار مهمی از تنوع زیستی محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه اطلاعات زیادی در رابطه با آنها وجود ندارد، افزود: معمولاً بیش از ۵۰ درصد تنوع زیستی هر منطقه به حشرات تعلق دارد.

قائدرحمتی تصریح کرد: حشرات به عنوان آفات کشاورزی مورد توجه هستند که خساراتی وارد می‌کنند اما در پایداری و تکامل اکوسیستم‌های طبیعی نقش مهمی دارند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: امروزه استفاده گسترده‌ای از حشرات می‌شود و برای تولید مواد دارویی، رنگ، مواد خوراکی و... از آنها بهره می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده بی‌رویه از سموم کشاورزی و تخریب زیستگاه‌ها تهدیدی جدی برای این شاخه از تنوع زیستی در استان محسوب می‌شود.

قائدرحمتی با بیان اینکه حفاظت از این گونه‌های جانوری و تنوع زیستی استان نیازمند تغییر رویکرد و باور عمومی مردم به ویژه مسئولین است، ادامه داد: ادامه شرایط فعلی آینده‌ای نگران کننده برای تنوع زیستی استان به دنبال دارد چرا که توجه به این گنجینه‌های ارزشمند ژنی، در عمل جزو اولویت‌های استان نیست یا در رده آخر اولویت دستگاه‌های توسعه‌ای است بنابراین با چنین نگاه توسعه‌ای صِرف، فقط تماشاگر نابودی تدریجی تنوع زیستی و طبیعت استان خواهیم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: