• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-3186-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی:
یاد مرگ موجب رغبت به انفاق می‌شود

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان این‌که در آیات قرآن انفاق نوعاً برای مال به‌کار رفته است، گفت: از بهترین مال و چیزهای حلالی که خدا به انسان داده است انفاق شود.

مهرداد ویسکرمی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه لرستان، در تفسیر آیات ۲۶۶ تا ۲۶۸ سوره بقره با مضمون «وَمَثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَتَثْبِيتًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ كَمَثَلِ جَنَّةٍ بِرَبْوَةٍ أَصَابَهَا وَابِلٌ فَآتَتْ أُكُلَهَا ضِعْفَيْنِ فَإِن لَّمْ يُصِبْهَا وَابِلٌ فَطَلٌّ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ........ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَنفِقُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا كَسَبْتُمْ وَمِمَّا أَخْرَجْنَا لَكُم مِّنَ الأَرْضِ وَلاَ تَيَمَّمُواْ الْخَبِيثَ مِنْهُ تُنفِقُونَ وَلَسْتُم بِآخِذِيهِ إِلاَّ أَن تُغْمِضُواْ فِيهِ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ»، اشاره کرد و گفت: این آیات بیانگر مبحث انفاق و خلوص نیت در آن است.

وی تصریح کرد: خداوند متعال در این سوره به کسانی‌که انفاق را ترک کرده‌اند می‌گوید‌ آیا می‌خواهید به هنگام پیری، باغ محصولی داشته باشید و محصول عمر شما با یک تندباد از بین برود.

ویسکرمی با بیان اینکه این آیات تمثیل انفاق کننده‌ای است که انفاق را ترک کرده و بعد از ترک انفاق، تندبادی مانند کفر و شرک، تمام حاصل عمر را از بین برده است، افزود: اگر به پدر و مادر فقط به صرف‌ آن‌که به ما نیکی کرده خدمت کنیم، هنر چندانی نکرده‌ایم، زیرا این عمل حداقل احسان است.

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با ذکر این مطلب که خداوند متعال حیا را ۹ جزء کرده است، خاطرنشان کرد: تعداد هشت جزء از حیا ازآن زنان و یک جزء باقیمانده برای مردان است.

این مفسر قرآن‌کریم به ضرورت رعایت حیا در جامعه تاکید و با اشاره به این‌که پاشیدن خانواده پاشیدن جامعه است، اضافه کرد: عمده طرفداران رفتن زنان به ورزشگاه، مردان شیاد هستند.

وی با بیان اینکه در قیامت دست کسی‌که انفاق را برای غیر خدا انجام داده یا در آن منت گذاشته است خالی است، اضافه کرد: بدین معنا که فعل همراه با نیت خوب باشد، این در حالی‌است که انسان از طیبات مال انفاق کرده زیرا شرط انفاق طبیب بودن مال است.

ویسکرمی با بیان این‌که انفاق نوعاً در مورد مال به کار رفته است به حضور پُررنگ انفاق مالی در آیات قرآن اشاره و افزود: قصد نکنید چیزهای بی‌ارزشی را انفاق کنید که اگر آن‌را به شما بدهند، قبول نکنید و اعلی‌ترین چیز را انفاق کنید و بدانید که خدا غنی حمید است.

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با ذکر این مطلب که یاد مرگ موجب می‌شود تا انسان نسبت به انفاق رغبت بیشتری داشته باشد، عنوان کرد: شیطان قبل از آن‌که انسان را دعوت به فحشا کند ابتدا دعوت به فقر می‌کند کمااینکه فقر ابزار شیطان برای دعوت به فحشاست.

این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که خدا در مقابل فقر، مغفرت را وعده داده است و مغفرت پوشش عیوب فرد است، تصریح کرد: شیطان از طریق ترس از فقر، انسان را دعوت به فحشا می‌کند.

وی با بیان اینکه ترس از فقر بیشتر از خود فقر، ایمان را تهدید می‌کند، خاطرنشان کرد: فقر بر جسم وارد می‌شود و ترس از فقر بر روح و روان تاثیر دارد و چون زائیده وهم و خیال است اثر قوی‌تری دارد.

ویسکرمی یکی‌از آفت‌های فضای مجازی را کشاندن ذهن به وهم و خیال برشمرد و با ذکر این مطلب که ترس از فقر به‌دلیل عدم توجه به بشارت الهی است، اضافه کرد: وعده خدا بر مغفرت و فضل است و خداوند لطف خود را از فضل و جودش به ما می‌دهد.

ویسکرمی با بیان این‌که شیطان با وسوسه انسان سعی در مانع شدن انفاق دارد، عنوان کرد: در سایه توجه به خداوند واسع و علیم تحمل فقر بر ما آسان می‌شود، کمااینکه خداوند به‌وسیله واسع بودن و علیم بودن به ما امید می‌دهد.

عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: خداوند علیم است و کار او از روی حکمت است پس خودش فقر را بر ما آسان می‌کند، کمااینکه ترس از فقر ما را به گناه می‌کشاند.

این مفسر قرآن‌کریم افزود: در صدر اسلام اصحاب صفه در نهایت فقر و نداری و سختی ایمان خود را حفظ کردند لذا می‌طلبد که ما هم به در خانه خدایی که به مغفرت بشارت می‌دهد برویم زیرا شیطان ما را به فقر می‌کشاند و آن‌جا دیگر کار بر ما سخت می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: