• دوشنبه ۱۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-6814-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آیت‌الله میرعمادی:

اصل توحید نفی غیرخدا و اثبات الله است /توجه عمیق قلبی به خدا، حقیقت انابه

نماینده ولی‌فقیه در لرستان انابه را بالاترین درجه توبه عنوان کرد و با بیان این‌که حقیقت انابه، توجه عمیق قلبی به خداوند است، اظهار کرد: واژه «انابه» با مشتقات آن ۱۸ مورد در قرآن بیان شده است این در حالی‌است که ماه رمضان ماه توبه و شب‌های قدر شب انابه است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد، شامگاه یک‌شنبه، ۱۳ خرداد در جلسه تفسیر قرآن‌کریم که در مسجد بعثت خرم‌آباد برگزار شد، ثمرات و آثار عبادت، حفظ کردن حریم خدا و بشارت خداوند بر کسانی‌که حریم خدا را حفظ کردند را محتوای آیه ۱۷ سوره زمر با مضمون «وَ الَّذِينَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَنْ يَعْبُدُوها وَ أَنابُوا إِلَى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرى‌ فَبَشِّرْ عِبادِ» دانست و افزود: کسانی‌که اهل تقوا هستند، از عبادت غیرخدا و طاغوت اجتناب می‌کنند.

وی تصریح کرد: طاغوت به کسی گفته می‌شود که اهل طغیان و تجاوز بوده و از حقوق خود تجاوز کند معنای دیگر طاغوت عبادت هر معبودی غیر از خداوند متعال است این در حالی‌است که عبادت مخصوص خداست و هر کس حق مخصوص خدا را به کس دیگری بدهد، متجاوز است.

آیت‌الله میرعمادی انابه را به‌معنای بازگشت به چیزی به صورت مکرر معنا کرد و گفت معنای دیگر انابه بازگشت و توجه به خدا است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با ذکر این مطلب که آیه ۱۷ سوره زمر به‌لحاظ محتوایی مشابه آیت‌الکرسی است به دلالت این آیه بر توحید اشاره کرد و افزود: کسانی‌که از عبادت طاغوت اجتناب می‌کنند به‌ خدا توجه دارند.

امام‌ جمعه خرم‌آباد مضمون این آیه شریفه را توحید یا همان نفی کردن غیرخدا عنوان کرد و افزود: اصل توحید، نفی غیرخدا و اثبات الله است.

این مفسر قرآن‌کریم خاطرنشان کرد: در عرفان اسلامی برخی از اهل سلوک می‌گویند کسی‌که می‌خواهد به مقام عرفان برسد باید از دو مرحله تخلیه و تحلیه عبور کند.

وی مرحله تخلیه در عرفان را به‌معنای دل را از غیرخدا خالی کردن عنوان کرد و افزود: کسی‌که می‌خواهد اهل عرفان باشد باید غیرخدا را کنار بگذارد این در حالی‌است که دلی که از غیرخدا خالی شد از محبت خدا پر می‌شود که این همان تحلیه است.

آیت‌الله میرعمادی با بیان این‌که واژه طاغوت معنای وسیعی دارد و فقط به یک پادشاه ستمگر و جبار اطلاق نمی‌شود، خاطرنشان کرد: البته پادشاهان ستمگر نیز مصداق اعلای طاغوت هستند اما این واژه معنای وسیع دارد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان دقیق‌ترین معنای طاغوت را حق خدا را به دیگری دادن ذکر کرد و افزود: اگر کسی از آدم جباری اطاعت کند طاغوت است به‌معنای دیگر هر کسی که از حق خود تجاوز کند و حق دیگری را پایمال کند طاغوت است‌.

امام‌ جمعه خرم‌آباد به رفتار طاغوتی خیلی افراد اشاره و با بیان این‌که رفتار طاغوتی تجاوز به حق دیگری است، اضافه کرد: فلسفه بعثت پیامبران دوری کردن مردم از طاغوت و روی آوردن مردم به خداوند متعال بود.

این مفسر قرآن‌کریم با ذکر این مطلب که آیه ۱۷ سوره زمر درباره سلمان، ابوذر و زید ابن امر است، اضافه کرد: زمانی‌که این افراد از مشرکان دوری جسته و گفتند شرک، طاغوت است این آیه نازل شده است کمااینکه اگر می‌خواهیم به کمال برسیم باید بدانیم که دور شدن از رفتار طاغوتی شرط کمال است.

آیت‌الله میرعمادی با بیان این‌که واژه انابه در کتاب اخلاق اسلامی جایگاه والایی دارد، خاطرنشان کرد: کلمه انابه با مشتقات آن ۱۸ مورد در قرآن بیان شده است این در حالی‌است که ماه رمضان ماه توبه و شب‌های قدر شب انابه است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان حقیقت انابه را بازگشت و توجه عمیق قلبی به خدای متعال دانست و با بیان این‌که انابه مقامی از کمالات انسانی است به تفاوت معنایی انابه و توبه پرداخت و افزود: انابه بالاترین درجه توبه است این در حالی‌است که توبه بازگشت از گناه معنا می‌شود.

امام‌ جمعه مردم خرم‌آباد به بشارت خداوند در آیه ۱۷ سوره زمر اشاره و با بیان این‌که در این آیه دو نوع بشارت بیان شده است، اضافه کرد: بشارت اول مربوط به بشارت به پاداش است و بشارت دوم در این آیه بشارت به محققان و پژوهشگران و اهل خرد است که احسن اقوام را انتخاب می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: