• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-2885-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده ولی‌فقیه در لرستان:
خسران مبین، مهم‌ترین نتیجه شرک است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان این‌که از دست دادن سرمایه عمر، نتیجه عبادت غیرخداست، اظهار کرد: خسران مبین یا ضرر آشکار، مهم‌ترین نتیجه شرک است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی در جلسه تفسیر قرآن‌کریم به تفسیر پیامدهای پرستش غیرخدا در آیه ۱۵سوره زمر با مضمون «فَاعْبُدُوا ما شِئْتُمْ مِنْ دُونِهِ قُلْ إِنَّ الْخاسِرِينَ الَّذِينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَ أَهْلِيهِمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَلا ذلِكَ هُوَ الْخُسْرانُ الْمُبِينُ» پرداخت و با ذکر این مطلب که هر چیزی غیر از خدا باطل و ضلالت است، گفت: بخش نخست این آیه بیانگر این مطلب که بعد از ان‌که خداوند دلیل آورد که انسان می‌بایست خدا را پرستش کرده و تنها خداوند قابل پرستش است، عده‌ای قبول نکرده و لج کردند سپس به آن‌ها گفته شد که بروید و غیرخدا را پرستش کنید، این در حالی‌است که این امر، امری تهدیدی است.

وی تصریح کرد: در قرآن‌کریم آمده است که وقتی عده‌ای به منطق و استدلال، توحید را قبول ندارید، بروید و غیرخدا را پرستش کنید اما بدانید، ضرر می‌کنید.

آیت‌الله میرعمادی به تشریع معنایی واژه خسران پرداخت و گفت: خسران گاهی به از دست دادن مال اطلاق می‌شود و گاهی خسران به نقض مال نسبت داده می‌شود، به شرحی دیگر گاهی خسران به انسان نسبت داده شده و گاهی به مال نسبت داده می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان خسران نفس را نخستین ضرر پرستش غیر خدا برشمرد و با ذکر این مطلب که آن کس‌که غیرخدا را پرستش کند سرمایه وجود خود را از دست داده است، اضافه کرد: کسی‌که غیر خدا را پرستش کند، قدم در راه باطل نهاده و هویتش را از دست داده است.

امام‌ جمعه خرم‌آباد، توحید را هویت انسان عنوان کرد و با بیان این‌که جانی‌که در آن خدا نباشد، هویت ندارد، خاطرنشان کرد: صاحب کشاف در تفسیر خود آورده است، مثل کسی‌که غیرخدا را پرستش کند، مثل یخ‌فروشی است که در تابستان جلوی آفتاب مشتری ندارد.

این مفسر قرآن‌کریم زیانکار واقعی را کسی دانست که غیرخدا را عبادت می‌کند و با بیان این‌که مشتری انسان خداست، به تشریح واژه «أَهْلِيهِمْ» اشاره و افزود: معنای نخست واژه «أَهْلِيهِمْ» بیانگر این مطلب است که کسی که غیرخدا را عبادت می‌کند سرمایه وجودش و خانواده‌اش را در روز قیامت از دست می‌دهد زیرا خانواده هم تابع اوست‌.

وی تصریح کرد: معنای دوم واژه «أَهْلِيهِمْ» در این آیه آن است که کسی‌که بت‌پرست باشد دو ضرر کرده است، یک ضرر دنیوی که از دست دادن جان است و ضرر دوم ضرر اخروی است بدین معنا که حوریان بهشتی‌اش و آن‌چه خداوند برای او وعده کرده بود را از دست می‌دهد.

آیت‌الله میرعمادی با ذکر این مطلب که در قیامت نسبتی بین انسان‌ها نیست، عنوان کرد: کسانی‌که غیرخدا را عبادت کنند هم در این دنیا ضرر کرده‌اند هم در آخرت ضرر کرده‌اند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در تفسیر بخش پایانی آیه ۱۵ سوره زمر خاطرنشان کرد: کسانی‌که غیرخدا را پرستش می‌کنند دچار خسران مبین می‌شوند، این در حالی‌است که براساس آیات قرآن دنیا مزرعه است.

امام‌ جمعه خرم‌آباد با اشاره به این‌که کسانی‌که خدا را بپرستند با خدا معامله کرده‌اند، خاطرنشان کرد: خاصیت معامله با خدا این است که هم عوض و هم معوض به انسان برمی‌گردد.

این مفسر قرآن‌کریم گفت: اگر با شیطان معامله کنیم هم عوض و هم معوض را از دست داده‌ایم، کمااینکه کسی‌که سنگ را عبادت کند از سنگ چیزی عایدش نمی‌شود.

وی با بیان این‌‌که انسان با پرستش غیرخدا مجازات و کیفر می‌شود، عنوان کرد: قرآن با منطق و استدلال به ما ثابت می‌کند که حرف خدا فطری است و به دل می‌نشیند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: