• سه شنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1086-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک فوق تخصص آنکولوژی و خون:

افزایش چربی باعث تغییر پاسخ‌دهی بدن به انسولین می‌شود

یک فوق تخصص آنکولوژی و خون گفت: افزایش چربی باعث تغییر پاسخ‌دهی بدن به انسولین می‌شود.

دکتر مهیار منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با بیان اینکه وزن زیاد بدن عامل بیماری‌های متفاوتی نظیر  قلبی-عروقی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدودکننده خواب، انواع خاصی از سرطان و آرتروز و آسم است، اظهار کرد: مرض چاقی به عنوان عامل کاهش عمر متوسط شناخته می‌شود .

وی اضافه کرد: براساس آمار موجود، میزان مرگ و میر ناشی از چاقی از مجموع مرگ و میر ناشی از چهار سرطان( ریه، سینه، روده و پروستات) بیشتر است .

منصوری با اشاره به اینکه در مطالعات جدیدی مشاهده شد حجم ماده سفید مغز در افراد چاق نسبت به همتایان لاغر کمتر است، افزود: اختلاف در ماده سفید مغزی این دو گروه، تفاوت چندانی در عملکرد شناختی آن‌ها نشان نداد؛ گرچه نتایج و پیامدهای این تحقیقات هنوز کامل مشخص نیست اما احتمال می‌رود چاقی و پیری مغز با یکدیگر مرتبط باشند .

این فوق تخصص خون وآنکولوژی بیان کرد: مرض چاقی به عنوان یکی از علل مرگ و میر در سرتاسر جهان شناخته می‌شود، به‌طور متوسط، چاقی طول عمر را شش تا هفت سال کاهش می‌دهد .

وی ادامه داد: چاقی خطر بسیاری از وضعیت‌های فیزیکی و ذهنی را افزایش می‌دهد و این همایندی‌های مرضی اغلب به صورت سندرم متابولیک، نشان داده می‌شوند که ترکیبی است از اختلالات پزشکی ( دیابت نوع دوم، فشار خون بالا، بالا بودن کلسترول خون وبالا بودن تری گلیسرید خون) است.

او افزود: بر اساس یک گزارش که در انگلستان تهیه شده‌است، سطوح در حال افزایش چاقی و وزن‌های غیر سالم می‌تواند با ۶۷۰ هزار مورد اضافی سرطان در ۲۰ سال آینده ارتباط داشته باشد؛ این دشواری‌ها یا به‌طور مستقیم در اثر چاقی به وجود می‌آیند یا به‌طور غیرمستقیم به مکانیزم‌هایی مربوط می‌شوند که دارای یک علت مشترک نظیر رژیم غذایی ضعیف یا یک سبک زندگی بی‌تحرک هستند.

منصوری با اشاره به اینکه شدت ارتباط بین چاقی و وضعیت‌های خاص متفاوت است، یادآور شد: یکی از قوی‌ترین آن‌ها ارتباط با دیابت نوع دوم است؛ چربی زیاد بدن در 64 درصد موارد در مردان و در 77درصد موارد در زنان علت دیابت است .

این فوق تخصص خون وآنکولوژی اظهار کرد: پیامدهای سلامتی در دو طبقه بزرگ قرار می‌گیرند، آنهایی که به اثرات افزایش توده چربی مربوط می‌شوند ( آرتروز، آپنه انسدادی در خواب، بدنامی اجتماعی) و آنهایی که دلیلشان افزایش تعداد سلول‌های چربی (دیابت، سرطان، بیماری عروق قلب، بیماری کبد چرب غیرالکلی) است .

وی گفت: افزایش چربی باعث تغییر پاسخ دهی بدن به انسولین و در نتیجه مقاومت در برابر آن می‌شود و چربی انباشته همچنین یک حالت قابلیت تشدید التهاب   و یک حالت قابلیت تشدید لخته ایجاد می‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: