• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2814-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک جنگل‌شناس:

جنگل‌کاری در مناطق خشک می‌تواند نقش مؤثری در ترسیب کربن ایفا کند


یک جنگل‌شناس گفت: جنگل‌کاری در مناطق خشک می‌تواند نقش مؤثری در ترسیب کربن ایفا کند.

فرهاد جهان‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: افزایش آرام و تدریجی میانگین دمای جهان اثرات شدیدی بر روی اقلیم مناطق مختلف دارد.

وی از مهم‌ترین دلایل بالا رفتن دما، افزایش غلظت گاز دی‌اکسید کربن موجود در جو را عنوان کرد و افزود: این مهم بر اثر عوامل تخریبی حاصل از دخالت‌های انسان صورت می‌گیرد.

جهان‌پور بیان کرد: یکی از راه‌های جلوگیری از افزایش روزافزون دی اکسیدکربن ترسیب کربن است که توسط اقیانوس‌ها و خشکی‌ها انجام می‌شود.

این کارشناس ارشد جنگل‌شناسی گفت: اگرچه اقیانوس‌ها توان ترسیب و ذخیره قسمت مهمی از کربن را دارند اما مطالعات نشان می‌دهد که مخازن اقیانوس‌ها آنقدر بزرگ نیستند که بتوانند کل کربن اضافی موجود در جو را ذخیره کنند در نتیجه قسمت عمده‌ای از کربن باید در خشکی ذخیره شود.

وی مهم‌ترین منابع ذخیره‌سازی کربن در خشکی را پوشش گیاهی و بیشتر از همه جنگل‌ها عنوان کرد و افزود: جنگل‌‌کاری در مناطق خشک، علاوه بر اینکه از مهم‌ترین منابع اکولوژیکی در افزایش پوشش گیاهی، بالا رفتن تولید و حفاظت خاک است که می‌تواند نقش مؤثری را در ترسیب کربن ایفا کند.

جهان‌پور خاطرنشان کرد: از آنجایی که ترسیب کربن یکی از معیارهای پایداری اکوسیستم است بنابراین با شناخت گونه‌های گیاهی که توانایی بیشتری برای ترسیب کربن دارند و همچنین بررسی عوامل مدیریتی تأثیرگذار بر فرآیند ترسیب کربن می‌توان اصلاح و احیای ارضی را از این منظر دنبال کرد.

این محقق تصریح کرد: با توجه به سازگاری و دامنه اکولوژیکی گونه‌ها و نیز شرایط محیطی مناطق، می‌توان به جنگل‌کاری با هدف استفاده چندمنظوره اقدام کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: