• سه شنبه ۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-486-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

قارچ‌های سمی تنها از طریق انجام آزمایش قابل تشخیص هستند


یک سم‌شناس گفت: قارچ‌های سمی تنها از طریق انجام آزمایش قابل تشخیص هستند.

پیمان آسترکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: قارچ‌ها گونه‌های مختلفی دارند و تنها تعداد محدودی از آنها قابل خوردن و غیرسمی هستند.

وی با بیان اینکه مسمومیت قارچ‌های سمی در مناطق غربی کشور اپیدمی شده است، بیان کرد: ممکن است این موضوع به خاطر شرایط مناسب جوی، بارندگی‌های اخیر و رشد قابل ‌توجه قارچ‌ها در طبیعت باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: سم در برخی از قارچ‌ها به حدی زیاد است که حتی مصرف چند عدد از آنها می‎تواند کلیه، کبد و نهایتا مغز را از کار بیندازد.

وی افزود: قارچ‌های سمی تنها از طریق انجام آزمایش تشخیص داده می‎شود چرا که حتی افراد بومی که قارچ‌های وحشی و سمی را از هم تشخیص می‌دادند دچار مسمومیت شدند.

این سم‌شناس بیان کرد: قارچ‌های سمی هیچ پادزهری ندارند و برای جلوگیری از مسمومیت تنها راه مصرف نکردن آنهاست.

آسترکی تاکید کرد: ضرورت دارد متخصصان ژنتیک قارچ‌های خودرو در زاگرس را مورد آزمایش قرار دهند تا دلیل سمی بودن آنها مشخص شود.

وی اضافه کرد: نیاز است شهرداری به این مساله ورود پیدا کند و قارچ‌هایی که توسط دستفروشان به فروش می‎رسند را جمع آوری کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تاکید کرد: مردم از خرید و مصرف قارچ‌های محلی و فاقد پروانه بهره‌برداری جدا خودداری و فقط از قارچ‌های بسته‌بندی شده دارای پروانه بهداشتی استفاده کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: