• دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-10714-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

هنوز آب هیچ شهر و روستای لرستان از طریق سد تأمین نمی‌شود

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان گفت: استان از سدسازی جامانده بوده و امروز گرفتن مجوز تخصیص آب و سدسازی کار بسیار سخت و دشواری است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، رضا میرزایی در خصوص منبع تأمین آب شرب استان اظهار کرد: لرستان دارای ۱۱ شهرستان، ۲۴ نقطه شهری و ۲۸۶۴ روستای دارای سکنه با جمعیتی قریب به یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است که هنوز آب شرب هیچ نقطه شهری یا روستایی آن از طریق سد تأمین نمی‌شود.

وی ادامه داد: تأمین آب شرب همه جمعیت استان از طریق چاه، چشمه و یا برداشت مستقیم آب سطحی است.

این کارشناس آب کشور افزود: در حال حاضر سد شهید بروجردی با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۱۰ درصد و سد آبسرده با پیشرفت فیزیکی حدود ۳۵ درصد جهت تأمین آب شرب شهر بروجرد و سد کمندان با پیشرفت فیزیکی حدود ۷۵ درصد جهت تأمین آب شرب بلندمدت و پایدار شهرهای ازنا و الیگودرز در دست‌ساخت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه کاری که در سال‌های گذشته به علت عدم محدودیت‌های اداری و مالی در حوزه طرح‌های توسعه منابع آب شرب، کشاورزی و صنعت می‌توانستیم انجام گیرد، متأسفانه انجام نگرفته است، تصریح کرد: لرستان از سدسازی جامانده است و امروزه با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و بحران کم‌آبی که در کشور وجود دارد صدور مجوز تخصیص آب و سدسازی کار بسیار سخت و دشواری است.

رضا میرزایی بیان کرد: برای تأمین آب شرب بلندمدت و پایدار جمعیت شهری و روستایی لرستان، نیاز به سدسازی است که با توجه به وضعیت اقلیمی مناسب و متوسط بالای بارش‌ها سالیانه لرستان (حدود ۵۵۰ میلی‌متر) و همچنین داشتن توپوگرافی مناسب جهت ساختن سد این پتانسیل را دارد.

وی خاطرنشان کرد: لرستان سرزمینی بکر است و در خصوص طرح‌های توسعه منابع آب کشاورزی، صنعت و شرب درگذشته تاکنون کار بزرگ و عمده در آن صورت نگرفته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: