• یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-10414-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
حریق "تفریق" می‌شود؟!

هر ساله و با شروع فصل گرما مساحت زیادی از جنگل‌ها و مراتع لرستان دچار حریق می‌شود و بعضاً برخی مراتع به مزارع تبدیل می‌شود و اکثر شهرستان‌های استان با این مشکل کم و زیاد دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، آتش‌سوزی‌ها در حالی رخ می‌دهد که نقاط بحرانی استان شناسایی شده ولی با این حال باز هم شاهد حریق هستیم و ظاهراً این نقاط "شناسایی‌شده" تأثیر کمی بر کاهش حجم آتش‌سوزی‌ها دارد.

۱۵۰ نقطه بحرانی شناسایی شده است

در این رابطه شیرزاد نجفی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان اظهار کرد: بر اساس حریق‌های سنوات قبل چهار شهرستان چگنی، کوهدشت، پلدختر و خرم‌آباد به‌عنوان مناطق خیلی بحرانی معرفی شده‌اند.

وی ادامه داد: شهرستان الیگودرز با اینکه بیشترین جنگل و مراتع استان را دارد اما حریق در آن بسیار کم است.

نجفی یادآور شد:  ۹۹ درصد حریق در سطح جنگل‌ها و مراتع استان به‌وسیله عامل انسانی رخ می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با بیان اینکه ۱۵۰ نقطه بحرانی را کارشناسان ما بررسی و شناسایی کرده‌اند، افزود: برای این نقاط دیده‌بان درنظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: ۶۱۷ هزار هکتار از جنگل‌های استان در نقاط بحرانی قرار دارند که آمار بسیار زیادی است و باید بیشتر مراقب باشیم.

نجفی در ادامه گفت: خوشبختانه فرمانداران شهرستان‌های استان همگی در بحث جلسات اطفای حریق پای کار بوده و عملکرد خوبی داشته‌اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان خاطرنشان کرد: برای استقرار بالگرد اطفای حریق آمادگی داریم و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی با اشاره به مزایای "دمنده" تصریح کرد: سال قبل ۲۰ مورد دمنده خریداری کردیم که خیلی به ما کمک کرد.

نجفی اظهار کرد: خوشبختانه امسال از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان ممنوعیت آتش زدن کاه و کلش بخشنامه شده که اقدام بسیار خوبی است.

پوشش گیاهی امسال وحشتناک است

عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان نیز گفت: تا یک ماه پیش اولویت ما در خصوص بحران، بحث آب بود که خوشبختانه با نزولات باران به طور مقطعی خشکسالی کمتر و عقب‌ماندگی‌ها جبران شده است.

وی ادامه داد: الان وضعیت مزارع بهتر شده و به ویژه در شرق استان شرایط مساعدتری به وجود آمده است.

بازدار با اشاره به بارندگی‌های فصل بهار در استان، تصریح کرد: در کمتر بهاری پوشش گیاهی این گونه بوده و امسال وحشتناک است؛ اگر خشک شوند برای آتش‌سوزی مستعد هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تأکید کرد: در برنامه‌ریزی برای اطفای حریق باید دو کار انجام دهیم؛ اول تلاش برای جلوگیری از آتش‌سوزی و امکانات به گونه‌ای باشد که حریق احتمالی را سریع پوشش دهیم و دوم بحث آتش‌بُر است که خیلی به ما کمک می‌کند.

قوانین آتش‌سوزی‌ جنگل و مرتع مربوط به دهه 40 است

همچنین مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: با توجه به پوشش گیاهی خوب در سال جاری از همین الان باید هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها و فرماندارها به وجود بیاید.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه اکثر آتش‌سوزی‌های استان در نقاط صعب‌العبور بوده که دسترسی به آنها مشکل است، باید بحث مدیریت زمان خیلی مورد توجه قرار بگیرد.

فتحی بیرانوند تصریح کرد: به عنوان مثال، مقدمات پرواز بالگرد در برخی مواقع حدود یکی دو ساعت به طول می‌انجامد که نباید این‌گونه باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه انسان عامل 99 درصد آتش‌سوزی‌هاست، اضافه کرد: در اکثر این آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی غیرعمد باعث این اتفاق می‌شود که نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش دارد.

وی بیان کرد: بحث بازدارنده قضایی هم می‌تواند با شدت بیشتری پیگیری شود؛ سال گذشته در جلسه‌ای که با اعضای کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی داشتیم به این موضوع اذعان داشتند که قوانین آتش‌سوزی‌ جنگل و مرتع مربوط به دهه 40 است و ما امیدواریم در این بحث تجدیدنظر شود.

فتحی بیرانوند خاطرنشان کرد: برای اطفای حریق در مناطق حفاظت شده باید با محیط زیست هماهنگی شود و تمام تلاش‌مان را به کار می‌گیریم که امسال نسبت به سنوات گذشته کاهش آتش‌سوزی‌ها را داشته باشیم.

کاهش 94 درصدی آتش‌سوزی‌ها در پلدختر

همچنین نعمت‌الله دستیاری، فرماندار پلدختر گفت: با توجه به مراتع و سطح جنگل‌های استان نیاز است که امکانات بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: سال قبل در پلدختر کاهش 94 درصدی آتش‌سوزی‌ها را داشتیم که مهمترین دلیل آن حضور مردم بود و بیش از 30 قرارداد مردمی داشتیم که البته هنوز حقوق دیده‌بان‌ها به طور کامل پرداخت نشده است.

دستیاری با بیان اینکه باید سریع‌تر حقوق این افراد پرداخت شود، اضافه کرد: اگر این امر محقق نشود، نمی‌توانیم امسال روی کمک‌های مردمی آن‌گونه که می‌خواهیم حساب کنیم.

دو میلیون و یک‌صد هکتار مساحت جنگلی و مرتعی استان

احمد مراد‌پور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز گفت: با توجه به محدودیت زمان و اعتبار باید این جلسه در فصل زمستان تشکیل می‌شد و الان کمی دیر است.

وی یادآور شد: دو میلیون و یک‌صد هکتار مساحت جنگلی و مرتعی استان است و باید بپذیریم که نتوانسته‌ایم حق‌مان را در این زمینه از مرکز بگیریم.

مرادپور اظهار کرد: بحران در هر کشوری به طور طبیعی و غیرطبیعی رخ می‌دهد که پیشگیری از آن کاری علمی است و نیاز به داده‌های خاص و فرمول دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان به شناسایی نقاط بحرانی استان اشاره کرد و گفت: اینکه هر سال بگوییم چند درصد از آتش‌سوزی‌ها عمدی و یا غیرعمدی بوده، کار خاصی نیست و باید راه‌های پیشگیری و کاهش این موارد را پیگیری کنیم.

وی تأکید کرد: باید مصوبات چنین جلساتی اجرا شود تا بتوانیم آتش‌سوزی‌ها را امسال نسبت به سال گذشته کمتر کنیم.

به گزارش ایسنا، تجربه ثابت کرده که برگزاری جلسه در لرستان هرگز نتوانسته از میزان یک مشکل بکاهد و منتظر می‌‌مانیم که ببینیم این جلسه چه تأثیری دارد و آیا حریق، تفریق می‌شود و مرتع دیگر مزرع نمی‌شود؟!

گزارش از مهران مریدی، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: