• دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-8984-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
کالای ایرانی«نه»به فرهنگ بیگانه

هم اکنون اقتصاد کشور در بخش‎های مختلف با چالش ‎ های زیادی روبرو بوده که یکی از این چالش ‎ ها مشکل عدم تقاضا برای کالاهای داخلی است. یعنی محصولات داخلی مصرف نشده و یا خیلی کم مورد استفاده قرار می‎گیرند که در نهایت به دلیل عدم فروش محصولات اکثر واحدهای تجاری به حالت نیمه تعطیل و یا تعطیلی کامل درآمده ‎ اند .

باید از خود پرسید دلیل خرید کالای خارجی چیست؟ شاید بتوان ریشه ‎ های آن را در تجمل گرایی و مدگرایی کاذب و دلخوشی به برندها یافت. در کنار آثار سوء بر اقتصاد، کند شدن چرخه‌ تولید داخل و از رونق افتادن بازار کسب و کار برای مردم کشورمان، چالشی دیگر را تدارک دیده اند. اصولاهر کالایی که از یک جامعه یا فرهنگ به جامعه‌ای دیگر صادر می‏شود بخشی از فرهنگ مبدا را با خود به مقصد انتقال می‎دهدو با حاکمیت فرهنگی می‏توان بساط سلطه بر یک جامعه را پهن کرد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، بسیاری از کالاهای وارداتی بر مبنای نیاز جامعه‌ ایران طراحی و تولید نشده ‎ اند، بلکه هدف از تولید چنین کالاهایی، ایجاد«نیازهای کاذب» در مصرف‌کننده است.کالایی که«فرهنگ غرب» را در قالبی ظاهر فریب برای تمام اقشار جامعه سوغات آورده است.بنابراین همان‌گونه که رهبر فرزانه‌ انقلاب همواره متذکر شده‌اندباید جنس اصیل ایرانی مایه‌ تفاخر مردم کشور باشد نه برندی خارجی که در ورای خود تغییر «سبک زندگی» ایرانی و نفوذ«فرهنگ بیگانه» را برای سلطه‌ای پایدار تدارک دیده است.

آحاد جامعه باید متعصب به مصرف کالای ایرانی باشند

در این باره علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان این‌که برای تحقق شعار سال سه رکن مردم، دولت و کارآفرینان نقش دارند، گفت: در بخش مردم، آحاد جامعه باید متعصب به مصرف کالای ایرانی باشند .

وی با بیان این‌که امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان«حمایت از کالای ایرانی» اعلام شده است، گفت: برای تحقق شعار سال سه رکن مردم، دولت و کارآفرینان نقش دارند .

آشتاب با اشاره به این‌که در بخش مردم، آحاد جامعه باید متعصب به مصرف کالای ایرانی باشند، عنوان کرد: خرید کالای ایرانی موجب تثبیت اشتغال و از بین رفتن وابستگی به خارج است .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان وظیفه دولت در تحقق شعار سال را تسهیل‌گری شرایط، ارائه مشوقات تسهیلات و مبارزه جدی با قاچاق کالا و ارز ذکر کرد و افزود: رکن سوم تحقق شعار سال، کارآفرینان هستند که کارگران هم در این راستا نقش مهمی دارند .

وی با اشاره به این‌که کارگران با تلاش مضاعف تولید مشتری‌پسند داشته باشند، عنوان کرد: در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان چند برنامه در دستور کار داریم و تلاش برای تثبیت کار در واحدها اولویت اول حمایت از کارگران از جمله آنهاست .

آشتاب با بیان این‌که سیاست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در بحث دعاوی کارگری سازش و حل‌وفصل سازشی آن‌هاست، خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۴۵ درصد دعاوی کارگری لرستان منجر به سازش شد .

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان در خصوص ارتقاء و امنیت شغلی کارگران نیز گفت: کارفرمایان گاهاً کارگران را بیمه نمی‌کنند و این در حالی است که بیمه نوعی مصونیت و ایمنی است .

وی با بیان اینکه در برخی کارگاه ‎ ها قراردادهای سفید امضا دیده می‌شود، تصریح کرد: اعمال معافیت‌ها و مشوق‌های بیمه‌ای برای کارفرمایانی که اقدام به شغل جدید داشته باشند اولویت دیگر جامعه کارگری استان است .

آشتاب به مبارزه با اشتغال اتباع بیگانه در سطح استان اشاره و افزود: کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز در قالب طرح کاج و کاهش ۲۵ درصدی این آسیب‌ها در سطح کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی انجام شده است .

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی به توسعه اماکن فرهنگی ورزشی کارگری لرستان اشاره کرد و افزود: در پنج شهرستان مجموعه ورزشی داریم؛ احداث باشگاه سوارکاری در مجموعه ورزشی بروجرد شروع شده است .

وی عنوان کرد: در بحث تعاون، توسعه تعاون و اجرای طرح روستا تعاون، ۳۳ تعاونی در استان تشکیل شد .

این مسئول اعمال نظارت بر تعاونی‌ها و اجرای طرح‌های پژوهشی در حوزه تعاون را اولویت دیگر اداره‌کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان ذکر کرد و افزود: جامعه کارگری و کارفرمایی لرستان درک درستی از شرایط دارند، کمااینکه آموزش به تشکل‌های کارگری در دستور کار است زیرا شرکای اجتماعی و بازوی توانمند وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هستند .

تولید ملی مقدمه ‎ ای خواهد بود بر اشتغال زایی، کارآفرینی و افزایش بهره ‎ وری در تمامی عرصه ‎ ها و همچنین باعث بهبود وضعیت اجتماعی، زندگی مردم و همچنین کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقتصاد که منجر به رشد و ترقی کشورمان خواهد شد.

کالاهای چینی تحمیل هزینه‌های اضافی به مصرف‌کنندگان است

محمدرضا صفی‌خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این باره اظهار کرد: با توجه به شعار سال بخش خصوصی باید خود را در بازار تثبیت کرده و توانایی‌هایش را نشان دهد .

وی با بیان اینکه باید از نگاه‌ها، نظرات و تفکرات بخش خصوصی استفاده کنیم، افزود: حمایت از کالای ایرانی تنها یک شعار نیست بلکه نسخه شفابخشی است که می‌تواند در اقتصاد تحول جدی ایجاد کند .

صفی‌خانی با بیان اینکه حمایت از مصرف‌کننده باید دوطرفه باشد، گفت: در همین راستا سیاست‌گذاران باید بستر لازم را فراهم کنند و تولیدکننده نیز کالا را به شکلی تولید کند که قابلیت رقابت داشته باشد و مصرف‌کننده را برای استفاده از آن توجیه کند .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان ادامه داد: در همین راستا بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی را به عنوان یکی از اولویت‌های کاری خود مدنظر قرار داده‌ایم تا از توانایی‌های موجود بخش خصوصی بیشتر استفاده کنیم .

وی با تأکید بر اینکه بحث‌ توسعه‌ای واحدهایی که قدرت رقابت در بازار دارند را مدنظر قرار داده‌ایم، گفت: باید الزاماتی فراهم کنیم تا بهره‌وری در واحدهای صنعتی را بالا ببریم .

صفی‌خانی با تأکید بر اینکه آموزش نیروهای این واحدها باید به طور ویژه درنظر گرفته شود، افزود: یکی دیگر از اولویت‌های کاری ما کیفی‌سازی محصولات است که در این راستا باید نظامی را تدوین کنیم و در این رابطه واحدهای R & D به شرکت‌ها می‌توانند کمک شایانی داشته باشند و کیفیت را به معنای واقعی خود برسانند .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان خاطرنشان کرد: امسال در حوزه پژوهش بحث فرهنگ‌سازی مصرف را باید مورد توجه قرار دهیم و بررسی شود که چه مقدار پرت هزینه داریم .

وی با انتقاد از ورود کالاهای بی‌کیفیت چینی در سبد خانوار گفت: این اجناس تنها موجب هدررفت سرمایه و تحمیل هزینه‌های اضافی به مصرف‌کنندگان شده است .
صفی‌خانی بیان کرد: باید از فرهنگ مصرف‌گرایی خارج و سرمایه‌گذاری را ترویج دهیم چراکه عمده مصارف ما غیرضروری هستند .

خرید کالای داخلی باید به عنوان ارزش در جامعه تلقی و خرید کالای خارجی به ضد ارزش تبدیل شود . باید مردم را نسبت به این موضوع آگاه کرد تا اجازه ندهند محصولات خارجی جای تولیدات ایرانی را بگیرد.

بخشی از بازار را قاچاق در برگرفته است

در این خصوص سیدموسی خادمی، استاندار لرستان نیز بیان کرد: آن‌چه اسلام می‌گوید آن است که دو عنصر کارآفرین و کارگر با هم هستند، با هم معنا پیدا می‌کنند و اگر کارگر نباشد، کارآفرینی هم وجود نخواهد داشت.

وی با بیان این‌که کارآفرین و کارگر هم‌زاد هم بوده و با هم تعریف می‌شوند، عنوان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران به ترکیب کارگر، کارآفرین و دولت توجه دارد.

خادمی به نقش تسهیل‌گری و نظارتی دولت اشاره کرد و گفت: کارفرما باید بداند مختار به هر کاری نیست و کارگر باید تحت ضوابطی کار انجام دهد.

استاندار لرستان به وضعیت نامطلوب تولید در کشور اشاره کرد و افزود: اگر حوزه تولید راه بیفتد مشکلات حل می‌شود.

وی تصریح کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری با حمایت از کالای ایرانی می‌توان مشکلات تولیدی و اشتغال را حل کرد.

خادمی حل مشکل بیکاری را در‌ گرو سرمایه‌گذاری برای تولید ذکر کرد و ادامه داد: از سوی دیگر اگر بازاری وجود نداشته باشد تولید هم نیست، کمااینکه مشکل اساسی شرکت‌های تولیدی در کشور، بازار است.

وی با بیان این‌که در تعریف اولیه سرمایه‌گذاری باید درآمد بیش از هزینه باشد، عنوان کرد: کارهای خلاقانه و فکر تولید شده هم نیازمند سرمایه‌گذاری است، به‌معنای دیگر تبدیل ایده به تجارت در گرو وجود سرمایه‌گذار است.

خادمی مشکل اصلی تولید را نبود بازار ذکر کرد و ادامه داد: بخشی از بازار را قاچاق در بر گرفته است و فعال شدن تولید به حذف قاچاق منجر می‌شود.

استاندار لرستان گفت: برخی کارگران تا ده ماه حقوق نمی‌گیرند و دولت با تمام وجود این موضوع را حس می‌کند و خود را ملزم به حل مشکل آنان می‌داند.

وی با بیان این‌که تعدادی از صنایع دچار مشکل هستند، تصریح کرد: ورود بخش خصوصی و کاهش نقش دولت به جهت افزایش و بهبود وضعیت کار و تولید بود اما به دلیل اجرای غلط این طرح هر جا که کارگاهی به بخش خصوصی واگذار شد با مشکل روبه‌رو شدیم.

خادمی ادامه داد: با تسهیلات و تمهیدات دولت تعدادی از صنایعی که ظرفیت و توان رقابت دارند را در سطح استان فعال خواهیم کرد.

استاندار لرستان گفت: برخی کارگاه‌ها در سطح استان به‌دلیل شرایط خاص اقتصادی و تحریم‌ها دچار مشکل شدند و با تسهیلات دولت به مدار برمی‌گردند.

وی تصریح کرد: یکی‌از صنایعی که به‌طور تاریخی وجود داشته سیمان دورود است که قرار بر جایگزینی این شرکت بوده و تا اوایل خرداد عملیات اجرایی آن با همکاری بانک توسعه و تعاون و بانک رفاه شروع می‌شود.

ارتقاء تولید ملی بدون توجه به مشکلات و موانع موجود در امر صنعت و رفع آنها امکان پذیر نیست. جهت تحقق عملی پیام سال، آسیب شناسی صنعت کشور و شناسایی موانع فراروی صنعتگران و سرمایه گذاران جهت ایجاد صنایع جدید، افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات تولیدی امری ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می ‎ رسد.

شعار امسال کلیدی ‎ ترین راه ‎ حل بیکاری است

اله ‎ یار ملکشاهی نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی نیز یکی از چالش ‎ های کشور را اشتغال عنوان کرد و افزود: مشکل بیکاری و چالش اشتغال به صورت جدی در کشور وجود دارد و همه به این موضوع واقف هستند.

وی با بیان اینکه مدیریت استان در حال واقعی‌کردن آمار است، گفت: در بیان آمار شاخص ‎ های متفاوتی وجود دارد و هم اکنون به سمت واقعی شدن پیش می ‎ روند.

ملکشاهی با اشاره به اینکه انحراف از آمار واقعی باعث ایجاد مشکل در تصمیم ‎ گیری ‎ ها می ‎ شود، ادامه داد: شعار امسال که توسط مقام معظم رهبری تبیین شد کلیدی ‎ ترین راه ‎ حل این موضوع است و اگر همه وظیفه خود را به خوبی انجام بدهیم موجب رونق تولید و امیدبخشی به جامعه و غرور ملی می ‎ شود.

نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زندگی ما تنها مادی نیست و در جایی باید به ایرانی بودن خود افتخار کنیم.

وی اظهار کرد: یکی از افتخارمان این است که روی پای خود ایستاده و استقلال داریم که از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث حرکت جامعه رو به جلو می ‎ شود.

از موانع مهم ارتقاء کمی و کیفی تولید در کشور می ‎ توان به قوانین مرتبط به بخش صنعت کشور مانند قانون کار، تأمین اجتماعی، مالیات ‎ های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد. بدون شک اهداف مورد نظر در اجرای این قوانین مورد قبول جامعه تولیدی کشور هستند اما نگرش غیر جامع گرایانه در تدوین این قوانین و ارائه روش ‎ های دست و پا گیر برای دست یافتن به این اهداف، اجرای این قوانین را به صورت موانعی بر سر راه تولیدکنندگان درآورده به طوری ‎ که عوارض ناشی از این قوانین دقیقاً خلاف مقصود تدوین کنندگان آن ها است.

شناسایی ۶۳۰ هزار رسته در کشور

نصرالله بازوند معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  نیز اظهار کرد: کارگران ستون فقرات اقتصاد هستند و اگر مقام معظم رهبری حمایت از کالای ایرانی را اعلام می‌کنند باید به عنوان یک سیاست در بخش تولید کار کنیم.

بازوند افزود: ما نمی‌توانیم با تولید بی‌کیفیت در بازار دنیا رقابت کنیم، برخی کالاها مانند زعفران، سیمان و لاستیک ما برند جهانی داریم زیرا کیفیت محصولات بالاست.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: ۴۰ درصد فرار مالیاتی داریم‌، در تامین اجتماعی و عوارض‌های متعددی که برای کارفرمایان وضع می‌شود با مشکلاتی مواجه هستیم که این امر خود باعث افزایش هزینه تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: کارگران و کارفرمایان ما اعتقادات مذهبی دارند و می‌توانند تولید با کیفیت داشته باشند اما گاهی مشکلات اداری مانع پیشرفت می‌شود.

بازوند خاطرنشان کرد: شورای توسعه استان با به‌کارگیری خرد جمعی و استفاده نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزرا، موجب توسعه می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آمار یک‌درصدی صادرات لرستان اشاره و افزود: این در حالی است که لرستان دو درصد جمعیت کشور را دارد، کمااینکه در بحث اشتغال، دولت تسهیلات خوبی برای اشتغال گذاشته که نهایت بهره‌برداری از آن‌ها صورت گیرد.

وی به شناسایی ۶۳۰ هزار رسته در کشور اشاره کرد و افزود: از این تعداد ۱۵ هزار رسته متعلق به استان است.

بازوند گفت: مبارزه با رانت و فساد، حمایت از تولید داخلی، توسعه سیاست‌های تشویقی، سیاست ایجاد شغل جدید و پرداخت حق بیمه توسط دولت می‌تواند به افزایش اشتغال و کاهش بیکاری در سطح استان لرستان منتهی شود‌.

دست‌یابی به خودکفایی و استقلال درصورتی محقق خواهد شد که تمامی ابزارهای استقلال در کنار یکدیگر فراهم شود. ایران به عنوان کشور مصرف کننده عظیم مواد خوراکی و ابزار و وسایل از سوی برخی کشورها هدف گرفته شده و همین مسأله عزم و توجه ویژه دولت‌مردان را می‌طلبد. نوع نیازهای داخل باید سنجیده شود و با شناخت کافی به سمت تولید گام برداشت. البته تولیدکنندگان داخلی هم باید با کیفیت بهتر اجناس ارزان‌تری را عرضه کنند که این اهداف جز با تحقق شعار ما می‏توانیم میسر نخواهد شد.

 گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: