• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-3787-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس‌کل دادگستری لرستان:
هنر در خدمت اخلاق باشد/ هنرمندان، پاسدار ارزش‌های اخلاقی

رئیس‌کل دادگستری لرستان با بیان این‌که فرهنگ عبارت از ارزش‌های مادی و معنوی یک ملت است که در طول تاریخ طولانی شکل می‌گیرد، بیان کرد: هنر باید در خدمت اخلاق باشد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، جعفر بدری در دیدار با اهالی فرهنگ و هنر استان، اظهارکرد: فرهنگ از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود و قابلیت تغییر و تأثیرپذیری را نیز دارد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر گسترش و رشد سریع شبکه‌های اجتماعی و ارتباط جمعی و پیوند مردم با دنیای بیرون، فرهنگ جمعیت شهرنشین را تحت تاثیر قرار داده است، اضافه کرد: اما مردم لرستان اکنون نیز با باورها دينی زندگی می‌کنند و ارزش.های قومی و قبیله‌ای خود را هنوز فراموش نکرده‌اند.

بدری به پیامدهای ناگوار عدم توجه به فرهنگ و هنر اشاره و با بیان این‌که عدم توجه به فرهنگ، استان را از لحاظ فرهنگی دچار آسیب می‌کند، عنوان کرد: فرهنگ اقوام در هر منطقه به عنوان سرمايه معنو آن به شمار می‌رود و توجه نکردن به آن باعث می‌شود که استان از هويت فرهنگی خود فاصله بگيرد و اين سرمايه معنوی را از دست بدهد.

رئیس‌کل دادگستری لرستان با بیان این‌که امروز در شهرهای بزرگ با گسترش شبکه‌های اجتماعی، نسل جوان با مشاهده محصولات فرهنگی سعی در تقلید از رفتار و لباس بازیگران دارند، اضافه کرد: این وضعیت باعث می‌شود که جوانان خلاقیت و توانایی‌شان را در جهت نوآوری و باروری ارزش‌های فرهنگی، به‌ طور کامل فراموش کنند و با ظاهر مبتذلی که شبکه‌های اینترنتی تبلیغ می‌کنند، آشنا شوند و خلاء فرهنگی مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در تقلید کورکورانه جوانان از فرهنگ نامانوس خارجی خواهد بود

وی با بیان اینکه تنها نهادی که می‌تواند مانع از شکل‌گیری خلاء فرهنگی شود وزارت ارشاد است، اضافه کرد: این وزارت می‌تواند با سامان‌دهی برنامه‌های هنری، نقش موثری در جهت غنابخشی و بارورسازی فرهنگی جامعه‌ی ما ایفا کند.

بدری ادامه داد: شاهد یک آشفتگی در هنر موسیقی هستیم، کمااینکه نشانه‌هایی از آن‌را اکنون نیز می‌توان به‌‌درستی مشاهده کرد، این در حالی است که نکات منفی این برنامه‌ها این است که ذهنیت‌ها را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود یک خودباوری کاذب در ذهن جوانان شکل بگیرد و این خود موجب می‌شود که هنرجویان ، هنر موسیقی را ابزاری برای کسب درآمد و شهرت و خودنمایی قرار دهند.

رئیس‌کل دادگستری لرستان با تاکید بر این‌‌که هنر باید در خدمت اخلاق باشد، ادامه داد: هنرمندان در دوره‌های نخست تشکیل جوامع انسانی، پاسدار ارزش‌های اخلاقی جامعه خود بوده‌اند.

وی با بیان اینکه در جامعه غير اخلاقی رشد شخصيت انسان‌ها غيرممكن است، تصریح کرد: همه آنان يا گرگ خواهند بود يا گوسفندان برده صفت، کمااینکه ريشه بسياری از جرائم و ناهنجاری‌های اجتماعی و قانون‌گریزی و فساد در سقوط اخلاق جامعه و سياست مداران قرار دارد.

بدری گفت: در هر جامعه‌ای اگر از لحاظ اخلاق انسانی پایبندی وجود نداشته باشد، وقوع هر جرمی و ارتکاب هر نوع تخلفی و زیر پا نهادن قانون و نادیده گرفتن عدالت یک امر طبیعی و عادی قلمداد خواهد شد و امید به آینده روشن و برخوردار از کرامت انسانی، انتظاری بیهوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: