• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-4785-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آیت‌الله میرعمادی:

امید و آرزو، اصول سبک زندگی دینی/ فلسفه انتظار چیزی جز امید به آینده روشن نیست

نماینده ولی‌فقیه در لرستان یکی از اصول سبک زندگی دینی را داشتن امید و آرزو در زندگی برشمرد و گفت: انسان در سایه آرزوها تلاش و کوشش می‌کند، امید و آرزو نقش اساسی در زندگی انسان دارد کما اینکه امید و آرزو را از نشانه‌های ایمان و نومیدی و یاس از گناهان کبیره است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی در سلسله مباحثی تحت عنوان سبک زندگی دینی، یکی از اصول سبک زندگی دینی را داشتن امید و آرزو در زندگی برشمرد و گفت: انسان در سایه آرزوها تلاش و کوشش می‌کند، امید و آرزو نقش اساسی در زندگی انسان دارد.

وی امید و آرزو را از نشانه‌های ایمان ذکر کرد و افزود: نومیدی و یاس از گناهان کبیره است.

آیت‌الله میرعمادی با بیان این‌که فلسفه انتظار چیزی جز امید به آینده روشن نیست، عنوان کرد: ما منتظر ظهور منجی عالم بشریت هستیم و امید به آینده درخشان داریم و امیدواریم که روزی این جهان سراسر عدالت امنیت و رفاه برای همگان باشد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تأکید بر این‌که در قرآن کریم آیات و روایات فراوانی داریم که امید و آرزو را در دل انسان‌ها زنده می‌کند به دسته‌بندی آیات قرآن اشاره کرد و افزود: یک دسته از آیات انسان‌ها را تشویق به امید می‌کند، این در حالی است که وجود مؤمن سراسر امید است.

امام جمعه خرم‌آباد ادامه داد: خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید کسانی که ایمان آورده‌اند امیدوار به رحمت خدا هستند.

این مفسر قرآن کریم یکی از کاربردهای امید و آرزو را در میدان جهاد دانست و افزود: انسان در میدان جهاد دچار مشکل می‌شود اما امید به پیروزی دارد.

وی تصریح کرد: امید به زندگی حلال مشکلات است و مشکلات به‌واسطه امید و آرزو حل می‌شود.

آیت‌الله میرعمادی با بیان این‌که به‌جز انسان‌های کافر، هیچ‌کس نباید مأیوس از رحمت خدا باشد، عنوان کرد: در روایتی آمده است که به دنبال هر امیدواری نجات است و هر کس که یاس داشته باشد از اجتماع فرار می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: دسته دوم آیات در مورد امید آیاتی هستند که خداوند در آن‌ها وعده امید می‌دهد، کما اینکه خداوند هیچ‌کس را مأیوس نکرده است و فرموده است که کسانی که اسراف کردید گناه کردید از رحمت خدا مأیوس نباشید زیرا خداوند همه گناهان را می‌بخشد.

امام‌جمعه خرم‌‌آباد آیه ۵۳ سوره مبارکه زمر با این مضمون « قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ » را از امیدوار کننده‌ترین آیات قرآن ذکر کرد و ادامه داد: در روایات آمده است کسی‌که فقیه است، کسی است که مردم را امیدوار کند، کمااینکه در دعای جوشن کبیر می‌خوانیم ای خدایی که رحمت تو سبقت بر غضب تو دارد.

این مفسر قرآن کریم با تأکید بر لزوم انجام اعمال از روی امیدواری و رجا، خاطرنشان کرد: کسی که بیمار است ناامید نباشد، زیرا خداوند شفا می‌دهد و انسان با اندک مشکلی دچار یاس نشود.

وی تصریح کرد: روزی حضرت موسی(ع) به جهت آوردن هیزم برای خانواده رفت، به ناگاه خداوند او را صدا زد و با خدا تکلم کرد و وقتی برگشت پیامبر خدا شده بود.

آیت‌الله میرعمادی اضافه کرد: جادوگران فرعون برای مقابله با حضرت موسی رفتند اما این جادوگران تحت تأثیر قرار رفتند و به خدا ایمان آوردند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان. گفت: آنچه در سبک زندگی دینی برای ما مهم است امید است، زیرا یاس و نومیدی در سبک زندگی دینی جایگاهی ندارد کما اینکه آنچه در آیات و روایات آمده است آن است که زندگی دینی بر اساس امید و آرزوست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: