• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-4586-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر بهداشت خبر داد:
وجود 700 هزار بیمار آلزایمری در کشور

معاون وزیر بهداشت از وجود 700 هزار بیمار آلزایمری در کشور خبر داد.

 به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر محمد هادی ایازی در همایش مجمع سلامت استان با بیان اینکه اگر بخواهیم مشکلات مردم حل شود و به موضوع سلامت دسترسی پیدا کنیم راهی جز رفتن به سمت اجتماعی شدن سلامت وجود ندارد، افزود: در حال حاضر 8.2 درصد جمعیت کشور سالمند هستند که در دو سه دهه آینده این رقم به 25 درصد افزایش می‌یابد.

وی سالمندی را یکی از علل بیماری آلزایمر عنوان کرد و با اشاره به اینکه در حال حاضر 700 هزار بیمار آلزایمری در کشور داریم، یادآور شد: بیماری‌های MS، اوتیسم و... روز به روز در حال افزایش بوده و شرط فائق آمدن بر این موضوع گسترش مشارکت مردمی در حیطه سلامت است.

 ایازی اضافه کرد: دغدغه جدی آینده کشور سالمندی است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان اینکه اجتماعی شدن از چند وجه حائز اهمیت است، بیان کرد: مشارکت مردم در امر سلامت بسیار مهم است و رویکرد نوین، تحقق سلامت همگانی و کاهش نابرابری‌هاست.

وی با اشاره به اینکه سلامت شامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است، ادامه داد: سلامت تنها مساله فقدان بیماری نیست بلکه باید مجموعه عوامل تأثیرگذار را مدنظر داشته باشیم چراکه سلامت جسمی سلامت روحی و نهایتاً سلامت اجتماعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این مسئول آسیب‌های اجتماعی را نشأت گرفته از مشکلاتی که در سلامت روان وجود دارد عنوان کرد و با اشاره به اینکه چرا باید این میزان افسردگی در جامعه وجود داشته باشد و افسردگی در بانوان بیشتر از آقایان باشد؟ تصریح کرد: باید در بحث سلامت عوامل این عارضه‌ها بررسی شود.

ایازی با بیان اینکه عوامل ژنتیکی، سبک زندگی، عدم تحرک و... در بحث به مخاطره افتادن سلامت تأثیر داشته است، افزود: آنچه مهم است باید عوامل فردی را به مردم گوشزد کنیم تا آنها این مهم را رعایت کنند.

وی بر تقویت نقش سازمان‌های مردم‌نهاد تأکید کرد و با بیان اینکه فرهنگ‌سازی، آموزش و توانمندسازی سمن‌ها و مشارکت بین بخشی دستگاه‌های اجرایی ضروری است، اضافه کرد: مجموع مصدومین و مجروحین کشور در سال95، 333 هزار نفر بوده است و در این باره راه و شهرسازی، صنعت و معدن و پلیس مسئول هستند.

معاون وزیربهداشت گفت: 5000 تخت بیمارستانی به این مصدومین اختصاص یافته بود.

ایازی با بیان اینکه در پدید آمدن بیماری نقشی نداریم اما در درمان وظیفه داریم و دربحث سلامت 25 درصد نقش داریم و 75 درصد به مشارکت مردمی برمی‌گردد، تصریح کرد: باید به سمتی برویم که بیماران کمتر به بیمارستان مراجعه کنند یعنی افراد بیمار نشوند چراکه مسأله ما اضافه کردن تخت بیمارستانی نیست و نباید در جامعه‌ای که دچار فقر، بیکاری و مشکلات اقتصادی است انتظار زندگی سالم داشت.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه فقر، بیکاری و مشکلات اجتماعی روی سلامت جسم و روان، سلامت اجتماعی و حتی سلامت معنوی افراد اثر می‌گذارد، اظهارکرد: قبل از طرح تحول نظام سلامت 700 هزار نفر زیر خط فقر می‌رفتند و باید مردم را درگیر مسأله سلامت کنیم و در محلات کانون‌های سلامت راه‌اندازی شود.

وی گفت: در کشور پنج میلیون بیمار دیابتی داریم و پنج میلیون دیگر در آستانه ابتلا به دیابت هستند که متأسفانه نیمی از آنها بی‌اطلاع از بیماری خود هستند.

ایازی با بیان اینکه  نیاز است در محلات کانون‌های دیابت، مادر کودک و... راه‌اندازی شود، ادامه داد: 22 درصد جامعه چاق و بالای 50 درصد جمعیت جامعه اضافه وزن دارند و هدف از راه‌اندازی کانون‌ها در محلات افزایش سطح آگاهی آنان و ترغیب در اجتماعی شدن مسأله سلامت است.

وی با بیان اینکه هر ایرانی باید سفیر سلامت باید و عضو یکی از کانون‌های مذکور باشد، تصریح کرد: به دنبال افزایش مشارکت مؤثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت فردی، خانوادگی و محله‌ای هستیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به منشور اخلاقی مشارکت در کانون‌ها گفت: براساس این منشور افراد باید مشارکت آگاهانه، داوطلبانه، مسئولانه و عادلانه داشته باشند.

وی با تاکید براینکه 48 درصد مرگ و میر کشور بیماری‌های قلبی و عروقی ناشی از استعمال دخانیات است، بیان کرد: باید علاوه بر مجمع سلامت محلات مجمع سلامت شهرستان در شهرهای استان تشکیل شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: