• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-2287-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خبر داد:

اعزام ۶۰ مفسر نخبه قرآن به استان‌های کشور

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به اهتمام سازمان تبلیغات اسلامی به تقویت اعزام مفسرین نخبه به سایر نقاط کشور، گفت: رمضان امسال بیش از ۶۰ مفسر نخبه را به استان‌های کشور به‌جز مشهد و قم که خود از این جهت غنی هستند، اعزام می‌کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی در جریان سفر خود به لرستان با آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه خرم‌آباد، سید موسی خادمی، استاندار لرستان و همچنین با مدیران و روسای سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس حوزه هنری دیدار کرد.

خاموشی در جریان این سفر در جمع خبرنگاران در رابطه با برنامه‌‌های سازمان تبلیغات اسلامی در ماه مبارک رمضان، گفت: چند سالی است که در اعزام مفسرین نخبه با همکاری شورای عالی تفسیر قم مشغول هستیم و امسال هم به تقویت اعزام مفسرین نخبه به سایر نقاط اهتمام کردیم.

وی افزود: بیش از ۶۰ مفسر نخبه را به استان‌های کشور به‌جز مشهد و قم که خود از این جهت غنی هستند، اعزام می‌کنیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور با تأکید بر این‌که صدها حلقه قرآنی پررونق در مساجد و اماکن مذهبی شکل خواهد گرفت، اظهار کرد: تقویت روخوانی و روان‌خوانی قرآن‌کریم و برنامه تفسیر قرآن در شبکه مبلغین مستقر از دیگر برنامه‌های در دستور کار خواهد بود؛ علاوه بر آن اعزام مبلغ به روال گذشته و با رونق بیشتر انجام خواهد شد.

خاموشی در جریان این سفر در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در لرستان اظهار کرد: سازمان تبلیغات اسلامی نشر و حوزه قوی دارد و نگاه ما در سازمان تبلیغات به دفاع مقدس، انقلاب و سبک زندگی اسلامی ایرانی است.

وی با اشاره به این‌که در سازمان تبلیغات با حوزه‌های علمیه تعامل خوبی داریم، عنوان کرد: طی سال‌های اخیر اعزام‌ها افزایش چشمگیری یافته که این افزایش معنادار است و این در حالی است که تعداد روحانیون مستقر ما در روستاها نیز افزایش چشمگیری یافته است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور افزود: طبق آمارها ۱۴ هزار روستای بالای ۱۰۰ خانوار و ۷۵۰۰ روستای بالای ۲۰۰ خانوار در کشور داریم که باید محوریت روحانیت در این روستاها وجود داشته باشد و مساجد آن‌ها آباد باشد.

خاموشی با بیان این‌که روحانی مستقر در روستاها، یک طرح با قدمت خوب و با پیشینه تاریخی است، تصریح کرد: در این طرح آثار خوبی وجود دارد و اخیراً مستندهای خوبی از روحانیون مستقر در روستاها در تلویزیون پخش کرده‌ایم تا جهاد فرهنگی روحانیت را به نمایش درآوریم و به‌دنبال آن جهاد فرهنگی گسترش یابد.

وی با اشاره به این‌که در بخش قرآن، سازمان تبلیغات دیرینه خوبی دارد و فعال است، خاطرنشان کرد: در این زمینه با شبکه نخبگان قرآنی ارتباط وسیع برقرار شده و کارکردهای قابل تعریف دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به حلقه‌های قرآنی محلات، مساجد و شهرها اشاره کرد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به این‌که در حوزه فناوری نیز فعالیت‌های خوبی داریم، گفت: مجموعه تبیان که زبانزد بوده و در آن پیشرفت خوبی ایجاد شده است، همچنین در سال‌های اخیر یک نظر ویژه به جریان‌ها، تشکل‌های مردمی و سرمایه اجتماعی شده است.

خاموشی با اشاره به این‌که ۹۰ هزار هیئت مذهبی در کشور داریم، اظهار داشت: در این راستا نیز شورای هیئات مذهبی را شکل دادیم تا ساماندهی آن‌ها ایجاد و حمایت، هدایت و ثبت شوند.

وی با تأکید بر اینکه در بحث آسیب‌های اجتماعی نیز ورود کردیم و اقداماتی انجام شده است، عنوان کرد: در این راستا پنج آسیب را شناسایی کردیم که نخستین آن‌ها طلاق، دوم اعتیاد و قاچاق و سوم حاشیه‌نشینی است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور افزود: حاشیه‌نشینی یکی از آسیب‌هایی است که به‌طور ویژه به آن پرداخته شده است که می‌تواند زمینه را برای تولید آسیب‌های دیگر فراهم‌ کند لذا با توجه به اهمیت موضوع در این رابطه نیز ورود شده و شورای اجتماعی اقداماتی انجام داده است.

خاموشی گفت: درزمینهٔ دیگر آسیب‌ها به‌صورت جدی ورود شده که اقدام شود و شورای اجتماعی نیز در این زمینه اقدام کرد که مصوبات آن با رئیس‌جمهور خواهد بود و حکم اجرای دقیق و وسیع دارد.

وی تصریح کرد: مقابله با این آسیب‌ها در قانون بودجه نیز در اولویت اول قرار گرفت، سهم دستگاه‌ها مشخص شده و تقسیم کار ملی نیز صورت گرفت و در بحث برنامه ششم توسعه نیز اولویت رفع آن‌ها ذکر شده که اقدامات آن‌ها انجام شده است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به این‌که ما نیز بنا داریم حساسیت سازمان تبلیغات اسلامی را زیاد کنیم و نقشه مطالعاتی و حساس کردن مسئولین نسبت به این مسائل را ایجاد کنیم؛ برای مثال در بحث حاشیه‌نشینی باید جلوی مهاجرت روستاییان گرفته شود و حساسیت در این زمینه ایجاد شود.

خاموشی خاطرنشان کرد: همچنین باید در حاشیه شهرها تلاش شود و فضای مذهبی را به آنجا ببرند و محرومیت‌زدایی ایجاد شود.

وی با بیان این‌که سازمان تبلیغات در ابتدا در سه استان قزوین، زنجان و همدان که کمترین مسئله داشتند این طرح‌ها را به‌صورت پایلوت اجرا کرد، اظهار کرد: در این مناطق پایگاه فرهنگی اجتماعی در حواشی آن‌ها ایجاد شد و طبق گزارشی که ماه گذشته گرفتیم ۱۰ استان دیگر نیز اضافه شدند و امسال نیز ۱۲ استان دیگر اضافه خواهد شد و تقریباً پوشش کلی پیدا می‌کند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور افزود: در ۴ استان محوری تهران، فارس، خراسان و خوزستان که آسیب‌های ویژه‌ای دارند باید از مرکز به‌صورت ویژه به آن‌ها نگاه شود؛ البته خود این استان‌ها به‌صورت ویژه اقدام خواهند کرد اما بقیه به‌صورت تعاملی بین دستگاه‌ها بررسی می‌شوند و طبق بودجه‌ریزی خاصی که دارند انجام می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: